Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Novorozenec má 78 kilogramů

Česko

První slon narozený v České republice se narodil v Ostravě, možná brzy dostane nevlastního sourozence

OSTRAVA Mimořádný chovatelský úspěch vážící 78 kilogramů si na své konto připsala ostravská zoo. Včera ráno jedna z tamních slonic porodila vůbec první živé slůně, které přišlo v Česku na svět.

Chovatelé ale slaví zatím jen napůl. I další dny budou rizikové. Ale v očekávání je ještě další slonice.

Bezprostředně po porodu matka Vishesh na mládě zaútočila, i když naštěstí ne nijak zvlášť agresivně. Ošetřovatelé však pohotově mládě odtáhli. Vyplatilo se tak to, že se na porod dlouho připravovali a pro rady si byli i u zahraničních kolegů, kteří mají s porody slůňat více zkušeností. „Nebyly to jen plané a zbytečné výmysly. Osvědčily se nám dlouhé bodce, které jsme měli na odhánění agresivní samice. I speciální kovové hrablo, kterým jsme právě slůně ze středu výběhu přitáhli do bezpečí,“ řekl ošetřovatel ostravských slonů Pavel Zvolánek.

Podle něj se vyplatil i nákup značkových brankářských rukavic. „Na základě doporučení kolegů z Německa jsme koupili klasické rukavice, které používají fotbaloví brankáři. Neklouzaly a slůně se v nich bezvadně přenášelo,“ vysvětlil Zvolánek.

Porod v pavilonu slonů začal u čtrnáctileté samice ještě před včerejší půlnocí. Slůně přišlo na svět v 3.18. S matkou Vishesh byla během porodu ve výběhu i další samice, padesátiletá Suseela. Ta měla při porodu asistovat a případně chránit mládě před jeho vlastní matkou. „Bohužel se však i ona začala k mláděti chovat agresivně a musela být proto oddělena,“ řekl mluvčí zoo Stanislav Derlich.

Po úspěšné premiéře nyní v zoo všichni doufají, že dobře dopadne i repríza. Každou hodinou může začít rodit (pokud se tak již od uzávěrky nestalo) i druhá slonice, třiačtyřicetiletá Johti. Porod v jejím případě by mohl být o něco jednodušší. Slonice byla v kontaktu s lidmi, a proto ji už několik měsíců chovatelé zvykali na řetězy, jimiž bude při porodu fixována. Omezí se tak možnost, že mláděti ublíží, jako se o to pokusila prvorodička Vishesh.

Pokud vše dobře dopadne, zavládnou v ostravském pavilonu slonů pro člověka poněkud složité příbuzenské vztahy. Protože otcem obou slůňat je samec Calvin, půjde o nevlastní sourozence. Situaci komplikuje ale fakt, že březí slonice jsou matka a dcera. Starší slonice Johti se tak včera stala babičkou a její slůně bude sourozencem a zároveň i tetou či strýcem dnes narozeného samečka. Slonům to je ale jedno.

***

Návrat slonů do Ostravy byl volebním hitem ODS

* Ostravská zoo prvního slona dostala v roce 1956. Jmenoval se Pepík, byl hvězdou zahrady, ale uhynul při pádu do příkopu. Poté se v zoo vystřídalo několik slonů, poslední zemřel v roce 1991. * Vybudování nového slonince bylo jedním z hitů ODS v ostravských komunálních volbách. Heslo Vrátíme do ostravské zoo slona jí podle průzkumu institutu IMCEE vyneslo velký počet hlasů navíc. Slib byl naplněn v roce 2004. * V zoo se původně usídlili tři sloni indičtí. Nynější stádo zahrnuje slona Calvina (1986), dovezeného v roce 2009, slonici Suseelu (1961), dovezenou v roce 2004, a dvě slonice Johti (1967) a Vishesh (1997), dovezené v roce 2008. Johti je údajně nejstarší březí slonicí Evropy. * V tuzemsku se o sloní porod pokusili v zoo v Ústí nad Labem, ten ale nevyšel.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: