Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Nudná Sparta: další selhání

Letenský tým prohrál 1:0 v Jablonci a na vedoucí Slavii ztrácí už propastných dvanáct bodů

JABLONEC Jak hluboko ještě může klesnout Sparta? To je otázka, na kterou zatím neexistuje uspokojivá odpověď. Propadání kdysi obávaného klubu se nezastavilo ani v Jablonci. Včera prohrál už třetí z posledních čtyř utkání.

Tentokrát poměrně milosrdným poměrem 0:1. Kdyby byli totiž domácí fotbalisté zvlášť v první půli při využívání svých šancí přesnější, mohli si tápající hosté odvést bolestivější příděl.

„Přes veškerá upozornění jsme opět projevili málo důslednosti a do poločasu jsme utkání vlastně prohospodařili,“ přiznal trenér poražených Jozef Chovanec.

Zatímco na konci září Sparta ligu ještě vedla, po půlce sezony je šestá a ztrácí na první Slavii propastných dvanáct bodů. Co se podle Chovance bude dít dál? V sobotu uzavřou jeho svěřenci podzimní program proti Kladnu. „A potom se to dozvíte. Zatím můžu pouze potvrdit, že ke změnám dojde.“

Když se ze sektoru hostujících fanoušků ozvalo skandování, že „Sparta je železná“, znělo to už jenom jako ironická připomínka minulých časů. Současný tým z Letné je úplně jiný a nese všechny příznaky průměrnosti. V mrazivém počasí hrál proti Severočechům prakticky celé utkání druhé housle.

Stejně jako v minulém kole proti střížkovským Bohemians značně hořela sparťanská defenziva. Mladíky Kroba a Kúdelu nahradili zkušenější Kučera s Hadem, vliv na pevnost obrany to nemělo.

Diváky už tým z Letné nezajímá Spíš naopak. Po dvacetiminutovce rozehřívání začal Jablonec naplno odhalovat soupeřovy nedostatky. Při nadějné hlavičce Klapky se předvedl brankář Blažek, střela Hamouze zase doletěla těsně mimo.

Když už se blížila přestávka, domácí přece jen stihli jít do vedení. Klapka s Michálkem dezorientované sparťany v jejich vápně totálně vyšachovali a předložili míč pro kanonýra Davida Lafatu, který mohl pohlednou akci gólově zakončit.

A také to udělal.

Jak vypadala odpověď Sparty? Nebýt úniku Jana Holendy deset minut před koncem, zdálo by se, že příliš nestojí ani o remízu. Střídající útočník utíkal za jabloneckou obranou, jediné vážnější zaváhání svých spoluhráčů dokázal napravit včasným vyběhnutím gólman Špit. Na hřiště se dostal ještě dlouhán Libor Došek, ale ani další posílení hostujícího útoku nemělo efekt.

Při pohledu na jablonecké tribuny bylo nejvíc zarážející, že jméno Sparty už fanoušky netáhne tolik jako v minulosti. Na Střelnici se jich včera sešlo pouhých 2022, což je vůbec nejslabší návštěva během ligového podzimu. Víc diváků tu bylo zvědavých třeba na Kladno, Žižkov nebo na Teplice. Včerejší vystoupení Chovancova mužstva si ale na druhou stranu ani lepší kulisu nezasloužilo.

Jablonecký kouč František Komňacký si tím radost zkazit nenechal. „Porazit Spartu beru stále jako velký úspěch bez ohledu na to, v jakém stavu se momentálně nachází,“ prohlásil.

FK Jablonec 1 Sparta Praha 0

Branka:

41. Lafata. Rozhodčí: Jech -Ubias, Mencl. ŽK: Kladrubský, Kušnír, Hušek (všichni Sparta). Diváci: 2022. Poločas: 1:0. Jablonec: Špit - Zábojník (59. Krejčí), Pavlík, Huber, Hamouz - Michálek, Loučka, Klapka, Žofčák - Klapka (90.+1 Hesek) - Lafata (88. Homola). Sparta: Blažek - Kladrubský, Voříšek, Kučera, Had (83. Došek) - Hušek -Kušnír, Vacek (72. Pečnik), Berger, Matušovič (46. Holenda) - Slepička. TABULKA