Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

O ČEM PSALY LN, KDYŽ SE RODILA REPUBLIKA

Česko

V Lipsku bylo napočteno za tři dny 610 nemocných španělskou chřipkou, počet nemocných roste. V Elsasku hlásí se denně sta případů, četné mají katastrofální průběh. Guvernér ve Štrasburku nařídil zavřít všechna divadla, kina a školy. V Mnichově zavřeny rovněž všechny školy.

V městě je nemocno na 20 tisíc osob.

V Sasku onemocnělo chřipkou 60 procent obyvatelstva. V Pešti dosáhl počet nemocných 100 tisíc.

Nemoc se dále šíří.

(LN 21. 10. 1918)

Německé národní shromáždění se zřeklo Rakouska. Zakládá nový stát německý a je ochotno jednat s rodícími se státy slovanskými o úpravě hranic a všem možném. Nikoli rakouská vláda má určit nový pořádek mezi národy rakouskými, ale svobodní zástupci svobodných národů mají se dohodnouti o tom, jak provést zásady Wilsonovy. Je to převrat názorů, který ještě před nedávnem neočekával žádný Němec.

(LN 23. 10. 1918)

Cukrovar v Hrušovanech u Znojma, který patřil Moravské akciové společnosti pro průmysl cukrovarnický, koupila Středomoravská cukrovarnická společnost, jež převzala svého času dědictví darované baronem Kürschnerem. Nová transakce v cukrovarnickém průmyslu značí další krok v soustřeďování oboru v rukou vídeňských velkobank. Bohudík nejsou dnes tyto soustřeďovací snahy vzhledem na současný politický vývoj věcí českému hospodářství tak nebezpečné, jako bývaly kdysi.

(LN 23. 10. 1918)

Moravská agrární a průmyslová banka zřizuje akciovou společnost pro výrobu klobouků a štump a podařilo se jí k tomu účelu zajistiti renomovaný odborný závod Rajhradě, dosud náležející firmě Rajhradská továrna na klobouky Arnolda Skutezkého. Zmíněný podnik svou rozsáhlostí řadí se k nejpřednějším toho druhu v Rakousku a jest velecennou akvisicí nejen pro český živel v brněnském kraji, nýbrž pro samotné české podnikání vůbec.

(LN 27. 10. 1918)

Politické strany české i německé převzaly odpovědnost za lidovou výživu a žádají, aby zemědělští výrobci odváděli válečnému obilnímu ústavu všechny potraviny, pokud jich nepotřebují k vlastní nejnutnější výživě. Političtí vůdci čeští odhodlali se k tomuto kroku proto, že nelze vybudovat samostatné svépomocné vyživovací organisace tak rychle, jak nutí jednat valící se pohroma.

Stav výživy je kritický a každý zmeškaný den mohl by přinésti hlad, jakého obyvatelstvo přese všecku dosavadní nouzi nepoznalo.

(LN 28. 10. 1918)

Rakousko-uherská vláda kapitulovala a tím je rakousko-uherská říše rozvázána. Národní výbor československý ujal se v Praze v důsledku toho zatímně vlády a v nejbližších dnech převezme vládní moc v celém území československého státu. Přestala doba politických úvah, nastala doba práce. Nyní se ukáže český národ, že je zralý k politické samostatnosti.

(LN 29. 10. 1918)

Na vídeňské burse byla včera kolísavá nálada, ale vlivem rakousko-uherské noty Wilsonovy byla nálada klidnější. Byla velká zdrženlivost, takže rozsah obchodů byl malý. Akcie Škodovky měly proti týdenní závěrce o 11–45 korun méně, kdežto kovoprůmyslové a elektrárenské akcie docílily zlepšení o 13–35 korun. Ku konci obchodování nastalo v kulisách všeobecné zotavení a v šraňcích objevily se převážně vyšší kursy.

(LN 29. 10. 1918)