Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O co přijdeme bez charty práv

Česko

PRAHA Ze strachu z prolomení Benešových dekretů mohou Češi přijít o řadu sociálních práv, která jim mohla zaručit evropská charta. Ta sice ve velké míře opakuje, co už je zakotvené jinde, přináší ale i novinky, o které mohou Češi přijít poté, co si z ní vyjednají výjimku.

Profesor Michal Tomášek z katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze popisuje odlišnosti evropské listiny následovně: „Charta základních práv Evropské unie kopíruje Evropskou úmluvu o lidských právech z roku 1950, ke které jsme přistoupili v 90. letech. Ale je tam i něco navíc, a to jsou především sociální práva.“ Právě o ně se ale může Česko kvůli požadavkům prezidenta Václava Klause připravit. Část listiny označená názvem Solidarita například zaručuje pracovníkům možnost kolektivního vyjednávání a pořádání protestních akcí včetně stávek. „Pokud půjde o stejnou výjimku, jako má Anglie nebo Polsko, pak nebude moct být evropské právo vynucováno vůči České republice také v oblasti sociálních práv -například kolektivního vyjednávání a podobně,“ tvrdí Tomášek.

Je-li to pro Česko minus, se ale politici a odborníci nedokážou shodnout. Sociálnědemokratičtí politici považují sociální práva za klíčová, odborníci je v chartě považují za nadbytečná. „Vůbec to není nevýhoda. Práva jsou chráněna dostatečně. Výhodou naopak může být to, že se občané mohou domáhat práva u jiných tribunálů než u těch evropských,“ myslí si právník Vladimír Balaš, podle kterého Česku výjimka z listiny neuškodí. „Ať si vyjednáme cokoliv, bude pro nás většina práv v listině platit, protože už jsou zakotvena jinde a jsme jimi vázáni,“ doplňuje ho Tomášek.

Oba oslovení právníci se také shodují na tom, že Charta základních práv EU obsahuje sociální práva až v příliš vysoké míře. „Je to hodně sociálně laděná listina a je otázka, jestli vůbec státy dokážou plnit závazky, které jsou v ní zakotveny. Je to otázka materiálních podmínek a v době krize je složité se takto zavazovat,“ tvrdí Balaš. Stejný názor má i Tomášek. „Já osobně si myslím, že by sociální práva vůbec v listině zakotvena být neměla, protože jsou nadbytečná. Chápu ale, že politické strany, které mají sociální práva hájit, považovaly za důležité je do listiny prosadit.“

Kromě sociálních práv evropská charta bere ohled i na vývoj vědy a medicínských výzkumů. V lékařství a biologii zakazuje například klonování lidí.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...