Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

O Klausovi, polévce a úřednících

Česko

EUROZÓNA

Vítejte v Eurozóně! Zatím na zvláštním místě. Ale v dobré společnosti nových sloupků a diářů, které budou vycházet vedle Eurozóny standardně na straně 3 každý všední den.

Pád vlády a české předsednictví v EU. V podstatě všichni se shodují, že výměna vlády české předsednictví v EU - a tudíž Českou republiku - poškodí. Názory na tuto otázku se liší jen v tom, jak a v čem. Snad nejostřeji se vyjádřil odstupující vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra pro týdeník Respekt. „Spousta lidí ještě pracuje na tom, aby předsednictví neskončilo úplnou ostudou,“ řekl. To mi zní, jako že neúplnou ostudou české kormidelnictví v EU skončí tak jako tak.

Zajímavá je samozřejmě role pana prezidenta. Podle odstupujícího vicepremiéra Vondry Václav Klaus „skutečně dneska neví, v čem předsednictví spočívá“. Rozhodně prý „nemá ponětí o tom, co znamená ta každodenní práce“.

Dobře. Takto mluví každý šéf, který je proti své vůli převeden na jiný úkol. Ale diplomaté, kteří dělají onu „každodenní práci“, ti přece neodcházejí. Ti mohou dál pracovat - byť pod jiným šéfem.

Záleží jen na tom, zda se jim zásadně nezmění zadání. A změní-li se v poločasu priority předsednictví, to už bude opravdu nefalšovaná česká bramboračka. S nulovým, ale daleko spíše záporným výsledkem. To opravdu někdo chce?

V tuto chvíli nevíme, kdo bude v Česku během poslední fáze předsednictví vládnout. Budou-li EU řídit loutkoví úředníci s komunistickou a kdovíjakou ještě minulostí -jak se do včerejška předpokládalo, bude muset převzít otěže Václav Klaus. Každopádně ve vyjednáváních, kde o něco půjde. S politiky, jako jsou Sarkozy, Merkelová, Brown, prostě nemůže na stejné úrovni debatovat - při vší úctě - expert na statistiku. Ať projde jakoukoli „nalejvárnou“.

I pro mě - eurooptimistu, byť snad nikoli eurohujera - je tedy lepší Klaus než úředník.

Obrat „stále těsnější unie“ snad nejvíce dráždí euroskeptiky. Šéf bruselské kanceláře listu The Financial Times Tony Barber přišel s výrazem „stále častější summity“ pro dnešní praxi EU. Ve svém blogu píše, že EU se už tohoto zlozvyku zbavuje. Česko mělo pořádat ještě dva mimořádné summity EU. A prý couvá. Na mimořádném summitu o zaměstnanosti údajně nebudou prezidenti a premiéři, takže to lingvisticky vzato nebude summit. A druhý mimořádný summit - o Východním partnerství - možná nebude v Praze, ale v Bruselu. A Švédi podle Barbera již „summitovou horečku“ odpískali. Neplánují nic naléhavého ani mimořádného. Konečně!

O autorovi| Petra Zavadila, petr.zavadil@lidovky.cz

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...