Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O koaliční krizi aneb jak odstavit Radičovou

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Někdy po roce 2002, když druhá vláda Mikuláše Dzurindy načala druhou polovinu svého mandátu, psával jsem tak každé dva měsíce článek, který už v titulku naznačoval, že vláda je v krizi, rozpadá se a Slovensku hrozí předčasné volby. Titulky měly nakonec pravdu, předčasné volby skutečně byly, ale až tři měsíce před řádným zářijovým termínem, čímž se volební cykly v Česku a Slovensku téměř srovnaly.

Ještě nikdy jsem ale při psaní o Slovensku nepsal titulky o krizi vládní koalice tak brzy, vždyť od posledních voleb uplynulo jen nějakého půl roku. Je samozřejmě otázkou, zda hlasování pěti koaličních poslanců z Křesťansko demokratického hnutí proti vyšší dani na pivo je skutečně vážnou koaliční krizí. Řešení, které přijala premiérka Iveta Radičová - že o kolik se méně vybere na pivu, o tolik méně se dá předsedovi KDH a ministrovi dopravy Jánu Figelovi příští rok na dálnice - je triviální, ale racionální. Škoda jen, že zatím nikdo nespočítal, kolik dálnic se díky tomu na Slovensku příští rok doslova „prochlastá“. Ale jako občan evropské pivní velmoci slovenský příklon od dálnic k pivu samozřejmě jen vítám. Druhá koaliční krize je vážnější. Hlasování o novém generálním prokurátorovi, kdy několik vládních poslanců hlasovalo pro kandidáta opozičního Směru, dosavadního prokurátora Dobroslava Trnku, bylo skutečným útokem na další existenci vlády. A to nejen proto, že premiérka Iveta Radičová prohlásila, že v tom případě podá demisi. Zatímco u daně z piva jsou důvodem jen lobbistické tlaky, jak se asertivně nazývá tak či onak zabalená korupce, u Trnky nikdo neví, na čem je. Díky tomu, že bylo hlasování oficiálně tajné, se „zrádci" zatím nenašli. Ví se jen, že před několika týdny navrhl Trnku i jeden z poslaneckých kolegů Radičové ze Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ). Podle nejnovější verze to tři „slovenské“ vládní strany hází na „Maďary“ z Mostu-Híd. To však předseda této strany Béla Bugár rezolutně odmítl. Zároveň v rozhovoru pro deník Sme řekl, že někomu by možná vyhovovalo, kdyby paní premiérka odešla a že něco podobného, co se děje kolem volby generálního prokurátora, za dvacet let, co je v politice, ještě nezažil. Premiérka ztrácí vliv Před časem jsem si v českých novinách u hodnocení prvních povolebních měsíců vlády přečetl titulek, že šéfovi ODS Petru Nečasovi se nedaří očišťovat jeho stranu. Na Slovensku je v nejsilnější vládní partaji SDKÚ situace ještě mnohem horší. Radičová je prakticky bez vlivu - týden stará prohra „její“ kandidátky Magdy Vášáryové v souboji o primátorský post v Bratislavě je dalším zásadním oslabením její už tak slabé pozice ve straně. Křídlo předsedy strany a šéfa diplomacie Mikuláše Dzurindy nabízí místo očisty kompetentní reformní hospodářskou politiku a doufá, že to bude pro soudržnost vlády i zachování přízně voličů stačit. Navíc pokud bude tlak „čistých“ na vyšetření korupčních případů z minulosti příliš velký, vždy existuje možnost dohody se Směrem, na nějž se toho pokud jde o korupci a klientelismus ví možná i víc než na SDKÚ.

Proto, pokud někdo hledá odpověď na otázku, proč může na volbě generálního prokurátora (na Slovensku při vyšetřování korupce nezávislé a velmi silné figury) stát osud koalice, měl by ji hledat zřejmě právě tady. A jestliže někdo pochybuje, že v případě ohrožení klíčových lidí nemůže na Slovensku „velká koalice“ vzniknout, měl by si pustit týden starou televizní debatu mezi Dzurindou a šéfem opozičního Směru Robertem Ficem. Nebo se porozhlédnout po českých městech, Prahou počínaje.

O autorovi| LUBOŠ PALATA, Redaktor LN

Autor: