Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

O placené zprávy není zájem

Česko

Podle průzkumu je ochotno platit jen sedm procent Američanů za online obsah. Vydavatelům to stačí

NEW YORK Mezi provozovateli zpravodajských serverů probíhá diskuse, zda je budoucnost online zpravodajství ve zpoplatnění obsahu. Podle nové studie Project for Excellence in Journalism, kterou vypracovala společnost Pew Research Center, však nemají Američané o placené zpravodajství na internetu příliš velký zájem. Agentura AP uvedla, že přimět lidi k placení za zprávy na internetu je stejně obtížné jako donutit motýly vrátit se do kukel.

Studie ukázala, že přibližně šest z deseti Američanů si během dne přečte některé zprávy na internetu. V průměru při návštěvě zpravodajských serverů stráví každý člověk tři minuty a čtyři vteřiny. Jen sedm procent respondentů však uvedlo, že by byli ochotni platit za přístup k nějakému zpravodajskému serveru. Dokonce i mezi lidmi, kteří jsou nejvíce loajální k jednomu serveru, jen 19 procent odpovědělo, že by platili, spíše než hledali zprávy zdarma někde jinde. „Pokud bychom chtěli přejít k nějakému systému zpoplatnění, museli bychom překonat značný odpor spotřebitelů,“ řekl Tom Rosenstiel z Pew Research Center.

Přesto mnoho zpravodajských serverů dospělo k závěru, že i pět až deset procent platících návštěvníků stále představuje úspěch. Zatímco Wall Street Journal již nyní vyžaduje, aby čtenáři za obsah platili, řada dalších serverů se ke zpoplatnění chystá. Jedním z nich je i New York Times, který nedávno oznámil, že od příštího roku budou mít čtenáři v rámci měřeného systému možnost kliknout za měsíc zdarma jen na určité množství článků.

Kromě pokusů zpoplatnit to, co jsou čtenáři zvyklí dostávat zdarma, však vydavatelé doufají, že jim pokrok v technologiích a změny spotřebitelských návyků otevřou nové příležitosti k ziskům. „Může se zdát, že se spotřebitelé zdráhají platit za zpravodajství, ale jsou mnohem ochotnější zaplatit za zpravodajské aplikace na různých zařízeních včetně chytrých telefonů,“ uvedla Jane Seagravová, senior viceprezidentka zpravodajské agentury Associated Press. „Situace je nyní mnohem nadějnější, než kdy v minulosti byla,“ dodala.

Platit nechtějí ani Češi Nechuť k placení internetového zpravodajství však nemají pouze Američané, ale i Češi. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky v lednu zveřejnila agentura Mediaresearch. Pokud by taková situace skutečně nastala, pak by bylo ochotno za zpravodajství na internetu platit pouze osm procent čtenářů. K neplaceným internetovým zdrojům by přešlo 59 procent respondentů a třetina dotazovaných by se od internetu odklonila ke zpravodajství v jiných médiích. Zároveň Češi příliš nevěří tomu, že by vydavatelé skutečně ke zpoplatnění přistoupili. Osmdesát čtyři procent oslovených nepředpokládá, že by v horizontu dvou let vydavatelé začali vyžadovat platby za zprávy na internetu. Minulý týden oznámilo vydavatelství Ringier, že prvního dubna spustí novou verzi internetové podoby svého týdeníku Reflex, která bude rozdělena na placenou a neplacenou část.

***

Internet Američanům vadí poplatky za web 60 procent amerických uživatelů navštěvuje zpravodajské servery každý den. 35 procent z amerických návštěvníků zpravodajských serverů má svůj oblíbený, který navštěvuje každý den. 19 procent z těch, kteří mají svůj oblíbený server, je ochotno platit za obsah (včetně těch, kteří už platí). 82 procent amerických uživatelů odejde pryč, pokud jejich preferovaný server zpoplatní.

Situace v Česku Za zpravodajství na internetu je ochotno platit 8 procent Čechů. 59 procent českých uživatelů přejde při zpoplatnění k neplaceným internetovým serverům. 33 procent dá přednost jiným médiím.

Autor: