Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

O šejdířích na ministerstvu

Česko

POLEMIKA

Co svět světem stojí, vyprávěli rodiče dětem pohádky, aby je naučili rozlišovat dobro a zlo. A dávat jim naději, že přes všechnu sílu, kterou zlo zdánlivě má, dobro nakonec zvítězí. Moderní pohádky si tento cíl nekladou. Pan Cikrt chce svojí pohádkou (Falešná veřejnoprávnost škodí, LN 7. 8.) zesměšnit moji snahu zabránit krádeži za bílého dne, která se právě uskutečnila. Abych zabránil zmatku v hlavách dětí i dospělých, pokusím se uvést jeho pohádku na pravou míru.

Prý se mi nepodařilo, ani účelovou novelou zákona, zpětně zabránit fúzi zdravotních pojišťoven. A zabránit Tomáši Chrenkovi, aby se jeho miniaturní zdravotní pojišťovna Agel sloučila s Hutnickou a Českou národní zdravotní pojišťovnou, čímž on po pouhých dvou podpisech ministryně zdravotnictví ovládá koncern pojišťovny se 740 tisíci pojištěnci a 30 zdravotnickými zařízeními včetně 10 nemocnic.

Na úkor ostatních Skutečný příběh je jiný. Když Julínek s Topolánkem nenašli odvahu předložit před krajskými volbami 2008 návrhy svých hotových reformních zákonů, jejichž jádrem byla privatizace pojišťoven i fakultních nemocnic, začali na ministerstvu a na severní Moravě vymýšlet, jak to zvládnout jinak. Zjistili, že zákon z roku 1992 má mezery a že stačí „přesvědčit“ osm členů správní rady každé pojišťovny, kterou Agel chce, aby se sloučením souhlasili.

Právě proto jsme na konci roku 2008 podali návrh novely zákona 280/92 Sb., který měl mezeru v zákoně odstranit a umožnit slučování pojišťoven pouze v případech, kdy má pojišťovna vážné finanční problémy nebo nedosáhne počtu 50 tisíc pojištěnců. Naši novelu sněmovna schválila 10. 6. a týž den ministryně Jurásková podepsala sloučení ZP Agel s Hutnickou ZP a dne 31. 7. s ČNZP. Bezúplatné sloučení znamená, že ministerstvo darovalo tyto pojišťovny se 660 tisíci pojištěnci Agelu. Tomu tak dnes nic nebrání v tom, aby uzavíral zvýhodněné smlouvy se svými nemocnicemi a mohl přesvědčovat svých 740 tisíc pojištěnců, aby se léčili především v nich. Díky náměstku Šnajdrovi a ministryni Juráskové získává Chrenkova Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, jako jediná ze všech, mimořádné postavení, protože je propojená s vlastními zdravotnickými zařízeními. Je to na úkor ostatních nemocnic a privátních ordinací. Julínkovu reformu si ODS zazdila sama Zdraví skutečně není zboží, proto také jsou, kromě Nizozemska, v západní Evropě pojišťovny veřejnoprávní a všem to vyhovuje. Jestliže i Cikrt přiznává, že monopoly jsou zlem, pak ministerstvo zdravotnictví ani ÚOHS neměly sloučení kvůli provázanosti se zdravotnickými zařízeními nikdy povolit. V zemích Evropy také není povoleno pojišťovnám vlastnit zdravotnická zařízení.

Cikrt označuje náš návrh za bezzubý legislativní paskvil. Proč se mu tedy ODS tolik bránila obstrukcemi a snahou o odložení účinnosti? Proč náměstek Šnajdr odmítl zapracovat do senátního pozměňovacího návrhu zákaz propojení provozovatelů nemocnic a zakladatelů pojišťoven a zamezení střetu zájmů pro členy statutárních orgánů? A proč ministryně Jurásková s náměstkem Šnajdrem urychleně povolili obě sloučení a nepočkali na dokončení projednávání zákona? Protože se obávali, že pokud by prošel náš „bezzubý“ zákon ve znění schváleném sněmovnou, povolení ke sloučení by nemohli vydat!

Prý jsem zazdil Julínkovu reformu. Ve skutečnosti si reformu zazdila ODS sama neskutečnou chamtivostí šejdířů na ministerstvu, kteří jsou pouze vykonavateli zájmů zdravotnických byznysmanů. A největší šejdíř, který ministerstvo fakticky už tři roky řídí, kandiduje ve Středočeském kraji za ODS na 3. místě. Není se čemu divit. Už mu chybí k dokonalosti pouze post ministra zdravotnictví. A k beztrestnosti za všechno, co už zvládl přihrát svým kamarádům, se ta poslanecká imunita docela hodí. Člověk nikdy neví, kdy zazvoní zvonec a Cikrtovy pohádky bude konec.

O autorovi| Ludvík Hovorka, poslanec za KDU-ČSL

Autor: