Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O videu se můžeme bavit, přislíbil šéf FIFA Blatter

Česko

JOHANNESBURG/PRAHA To je ale změna. Už i šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter je ochotný uvažovat o využití videa při řešení sporných situací. „Byl by nesmysl, kdybychom se znovu nezačali bavit o využití technologií na brankové čáře,“ řekl Blatter v Jihoafrické republice na setkání s vybranými novináři.

Nejvyšší fotbalový funkcionář je přitom známý jako nejzarytější odpůrce technologií, které by pomohly vytlačit z fotbalu momenty, jaké poznamenaly průběh dvou osmifinálových zápasů na mistrovství světa. Sudí neuznali Anglii proti Německu vyrovnávací gól, při kterém míč prokazatelně přešel brankovou čáru. Mexičané zase inkasovali první branku od Argentiny po jasném ofsajdu.

Podle Paula Hawkinse ze společnosti, která zavedla v tenisu systém „jestřábího oka“ a vyvíjí podobné zařízení pro fotbal, ale Blatterovo prohlášení zatím ještě nelze brát jako předzvěst brzkých technologických inovací ve fotbale. Mnohem spíš jde podle něj o úhybný manévr.

„Blatter pouze řekl, že znovu otevře diskusi, nikoliv že změní svůj názor. Pokud myslí svá slova vážně, ozve se nám. Musíme počkat, jestli náhodou nejde jen o způsob, jak se snaží utlumit tlak veřejnosti,“ řekl Hawkins agentuře Reuters. Po omluvě Mexičané sklopili hlavy Technologie kamer nebo čipů v míčích, po které se nyní tolik volá, se testovala už před několika lety. Po mistrovství světa hráčů do 17 let v roce 2007 je FIFA všechny experimenty odložila, protože se ukázalo, že nejsou stoprocentně spolehlivé. Italští experti se ale včera nechali slyšet, že přišli na systém několika kamer s extrémně vysokým rozlišením, který je prý bezchybný. Funkční prototyp je nainstalovaný v brance Udine, ale nepoužívá se. První konkrétní jednání, kde může dojít k posunu v zavádění videa, se podle Blattera uskuteční už příští měsíc při zasedání pravidlové komise IFAB ve velšském Cardiffu. „Budeme se bavit pouze o technologii posuzující sporné momenty u brankové čáry. Při ofsajdových situacích, jaká nastala v případě Mexika, pomoc techniky nepotřebujete,“ upozornil Blatter.

Ať už bude mít celá snaha jakýkoliv výsledek, na vyřazení Anglie a Mexika nic nezmění. Utěšit je může alespoň Blatterův projev lítosti. „Byl jsem z toho zničený,“ tvrdil Blatter.

Jak reagovali na jeho omluvu zástupci obou týmů? „Angličané poděkovali, Mexičané zase sklopili hlavy,“ prozradil Blatter.

***

UŽ SI NEZAPÍSKAJÍ Chybující rozhodčí na MS skončili * Sudí Jorge Larrionda a Roberto Rosetti, kteří hrubě chybovali v nedělních osmifinálových zápasech Anglie - Německo a Argentina - Mexiko, si už na MS nezapískají. Informovala o tom FIFA, která před čtvrtfinále zúžila výběr o deset arbitrů. Mezi nimi jsou i Koman Coulibaly z Mali, který neuznal gól týmu USA proti Slovinsku (2:2), nebo Francouz Stephane Lannoy, který přísně vyloučil Brazilce Kakáa po druhé žluté v utkání s Pobřežím slonoviny. Uruguayský pomezní rozhodčí Mauricio Espinosa, který v osmifinále MS mezi Německem a Anglií přehlédl gól z kopačky Lamparda, se za svou chybu nemůže omluvit. Podle regulí FIFA se sudí nesmí k odřízeným zápasům vyjadřovat. „FIFA mi to prostě nedovolí. Je to nařízení, je mi líto,“ prohlásil osmatřicetiletý Espinosa.

Autor: