Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Obálka se 100 tisíci se mi připletla mezi prospekty

Česko

Vzdělávání nedovzdělaných úředníků je skvělý, ale tvrdý byznys. Ředitelce Metropolitní univerzity za něj hrozí osm let vězení.

PRAHA Soud včera otevřel případ ředitelky soukromé Metropolitní univerzity Praha Anny Benešové. Podle obžaloby se Benešová provinila podplácením, zpronevěrou peněz školy a hlavně tím, že nechala zadarmo studovat přes padesát lidí – většinou státních úředníků, kteří mohli škole prospět. Za to jí nyní u Obvodního soudu pro Prahu 10 hrozí až osm let vězení.

Svoji pečlivě připravenou řeč Benešová přednášela čtyři hodiny a jakoukoliv vinu odmítla. Podplácení popřela, zpronevěru označila za nedorozumění a vše ostatní jsou podle ní běžné praktiky, které nemá smysl kriminalizovat. Z výpovědi čtyřiašedesátileté ředitelky však vyplynulo především to, že vzdělávání nedovzdělaných státních úředníků je sice skvělý, ale mimořádně tvrdý byznys. Podplácet měla Benešová radního z Prahy 3 Pavla Hurdu, a to kvůli tomu, aby zastupitelstvo schválilo odprodej budovy pro školu. Hurdu proto loni navštívila a podle obžaloby mu předala obálku se 100 tisíci korunami. Hurda ovšem transakci oznámil policii. Podle Benešové o podplácení nešlo. Obálku měla prý v kabelce kvůli „problémům v rodině“, a když Hurdovi dávala prospekty o škole, tak omylem vyndala i ji. Ztráty 100 tisíc korun si prý všimla až později a myslela si, že je někde „vytrousila“. Kvůli učebnám se Benešová podle obžaloby pokoušela uplatit i ředitele jedné pražské střední školy a úřednici z královéhradeckého krajského úřadu.

Nejdéle se Benešová zastavila u obvinění, že nechala v letech 2001 až 2009 zadarmo studovat přes 50 lidí a připravila tak školu o skoro šest milionů korun. Benešová pokaždé přesně popsala, čím byl onen člověk pro školu důležitý. Obvykle tvrdila, že dělal škole reklamu, přiváděl nové studenty, a proto mohl studovat zdarma. V naprosté většině případů šlo o státní úředníky, kterým chybělo vzdělání. Nejvíce studentů dodal Úřad průmyslového vlastnictví a pražský magistrát. Ten podle Benešové uzavřel se školou dohodu, že ročně zaplatí školné deseti svým zaměstnancům a tři další budou ten rok studovat zdarma. Mezi privilegovanými byl policista, úředník z Plzně a také Miss World Taťána Kuchařová.

Podle Benešové školu tyto praktiky nijak nepoškodily. Naopak jí prý díky přilákání dalších studentů vynesly zhruba 50 milionů korun. „Takový systém mají i jiné školy, tak nevím, proč se to v tomto případě kriminalizuje,“ namítala Benešová. Také škola potvrdila, že neutrpěla žádnou škodu.

Žalobce Marek Bodlák má ovšem na věc odlišný pohled: „Statut školy takové jednání neumožňoval, bylo tedy postupováno v rozporu s právními předpisy a tím byl krácen příjem školy. Ty osoby, které studovaly zdarma, byly v určitých pozicích, na kterých mohly být nějakým způsobem prospěšné Metropolitní univerzitě Praha.“

Benešová si také podle Bodláka nechala za peníze školy rekonstruovat svůj dům. To ředitelka omlouvala tím, že pracuje doma, a potřebovala si tam proto zařídit kancelář.

Výslech Benešové bude pokračovat 20. září, rozsudek ale kvůli rozsáhlosti případu sotva padne do konce letošního roku.

Autor: