29. prosince 2009 15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Očkování proti prasečí chřipce bude v Česku pokračovat i příští rok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Očkování proti prasečí chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce | foto: ČTK

PRAHA I příští rok se bude v České republice pokračovat s očkováním proti prasečí chřipce. Kromě chronicky nemocných, zdravotníků a dětí dostanou vakcínu i lidé důležití pro chod státu. Zájem však je malý, využita byla dosud jen čtvrtina dovezených dávek.

Češi obecně podceňují očkování proti chřipce a projevilo se to i u chřipky prasečí. Přispívá k tomu zřejmě fakt, že většina onemocnění měla lehký průběh.

Národní referenční laboratoř potvrdila dosud 1207 případů, zemřelo 48 lidí, většinou měli jinou závažnou chorobu, kterou chřipka zkomplikovala.

Aktuální čísla zveřejní ministerstvo ve středu.

Virus byl poprvé zaznamenán letos v dubnu v Mexiku, v červnu vyhlásila Světová zdravotnická organizace pandemii. Česká vláda objednala v srpnu milion dávek vakcíny za 220 milionů korun. Česko má také 2,5 milionu balení antivirotik.

WHO: Lidí s prasečí chřipkou ubývá, svět ale pandemii nepřekonal

Přestože nově nakažených takzvanou prasečí chřipkou ubývá, svět ještě její pandemii nepřekonal a nezvítězil nad ní. Podle šéfky Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanové potrvá ještě měsíce, než se s ní vypořádá. WHO vyhlásila pandemii nové chřipky před víc než půl rokem. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty.

Původně se mělo očkovat dvěma dávkami, vakcína Pandemrix by stačila pro půl milionu lidí. Evropská léková agentura v říjnu potvrdila, že dospělým stačí jedna dávka. Změnu v pandemickém plánu schválila v listopadu vláda a počátkem prosince schválila i očkování dětí nad deset let. Vakcína tak stačí pro téměř milion lidí.

Za očkování se nic neplatí, 713 000 dávek je pro pacienty se zdravotním rizikem, část potřebuje dvě dávky. Zdravotníci dostanou 137 000 vakcín a lidé důležití pro chod státu 150 000.

Očkovat se mají i těhotné ženy
Z dospělých mají na vakcínu nárok lidé s vážnou chronickou chorobou, například dýchacích cest či srdce. Očkovat se mají těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Dvěma dávkami se očkují jen lidé po transplantaci, na umělé ledvině a se špatnou imunitou.

Od půlky listopadu se po Česku rozvezlo 95 000 vakcín na více než 8000 míst. Dostalo je 5400 praktických lékařů a 133 vakcinačních center. Do nemocnic a pediatrům byla dodána antivirotika.

Očkovaných přibývá velice pomalu
Začátkem prosince dorazila do ČR druhá zásilka vakcín. O týden později začalo očkování dětí ve 34 centrech, potřebují doporučení pediatra. Vakcína je pro 70 000 dětí s chronickou nemocí dýchacích cest, ledvin, s projevy srdečního selhání a s neurologickým onemocněním, dostanou jednu dávku, děti s poruchou imunity a rakovinou i druhou posilující.

Očkovaných přibývá přes propagaci vakcíny jen pomalu. Řada lidí vakcínu odmítá, bojí se, že není dost vyzkoušená. Proti povinné vakcinaci brojí část lékařů. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková jim vytkla, že brzdí svým postojem očkování. Lékaři poté kritizovali ministerstvo, že začalo s vakcinací pozdě, kdy už nemocnost stoupá.

Vakcínu zatím dostalo na celém světě 80 milionů lidí, hlášeno je minimum vedlejších účinků. Od startu vakcinace v ČR eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 97 podezření na nežádoucí účinky, jedno u dítěte.

Kdo chce podstoupit očkování proti běžné i prasečí chřipce, musí mít dvě vakcíny. Pro příští chřipkovou sezonu se chystá společná vakcína, jedno očkování by tak chránilo zároveň proti prasečí i sezonní chřipce.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníček