Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Od minulosti OSN k hledání světové vlády

Česko

Kniha amerického historika Paula Kennedyho Parlament světa: OSN a hledání světové vlády nabízí v osmi kapitolách intelektuální, nicméně velmi čtivý exkurz do historie, současnosti a možné budoucnosti světové organizace. Tato jediná soudobá univerzální bezpečnostní mezinárodní organizace je prezentována jako organizace nedokonalá, občas omylná a v některých ohledech poplatná době svého vzniku, která je však i dnes nepostradatelná. Kennedy nejprve mapuje váhavou cestu lidstva vedoucí k založení OSN, přičemž trefně odhaluje chyby a nedostatky její přímé předchůdkyně Společnosti národů, kterým se na konci druhé světové války chtěli zakladatelé OSN stůj co stůj vyhnout. V tomto světle je nutno chápat zejména dnes mnohými kritizované právo veta v Radě bezpečnosti, které představovalo klíčovou pojistku pro zapojení vítězných velmocí posledního světového konfliktu do nově zformované mezinárodní organizace. Rovněž podobu klíčového dokumentu – Charty OSN – lze dle Kennedyho správně pochopit pouze s ohledem na lekce z meziválečné éry, které vedly k vytvoření OSN jako jakési stoličky se třemi nohami: První, kladoucí důraz na kooperativní diplomacii při řešení sporů, zároveň však obsahující značné pravomoci Rady bezpečnosti OSN k odvrácení agrese. Druhou, opírající se o negativní zkušenosti z hospodářské krize 20. a 30. let, podle kterých je vojenská bezpečnost bez hospodářského pokroku neúčinná. A třetí, navazující na idealistické Kantovo dědictví, dle kterého válka začíná v lidských hlavách, a proto systém musí nabízet způsoby politického a kulturního porozumění.

Kennedy pak poukazuje na silné i slabé aspekty této trojnožky, která sice jako celek má šanci být velice odolná a stabilní, nicméně pouze za předpokladu, že všechny její nohy budou dostatečně dlouhé a silné. Již od samého počátku mezi velmocemi panovaly rozpory ohledně délky i síly jednotlivých nohou. Během studené války tyto rozdíly umocňoval bipolární charakter mezinárodního politického systému, se kterým tvůrci OSN ve svých plánech vůbec nepočítali, od konce studené války pak OSN stále častěji čelí výzvám, o kterých v roce 1945 neměl nikdo ani potuchy.

Mnozí dnes proto naléhavě volají po reformách OSN, jejichž výsledky by však dle Kennedyho vždy měly splnit dva testy: Zaprvé, skutečně nabízí vyhlídku na změřitelné a praktické vylepšení postavení lidstva? A zadruhé, mají šanci, aby ho schválily státy, které OSN ovládají? Kennedy je proto poměrně skeptický, co se týče šancí na úspěch dalekosáhlých reforem. Zároveň ale považuje za nereálné i zhroucení OSN, neboť mnoho států již investovalo do toho, aby se tak nestalo. Bilance OSN proto bude i nadále smíšená, stejně jako v prvních šedesáti letech její existence.

LITERATURA FAKTU VYŠLO ČESKY Parlament světa: OSN a hledání světové vlády Paul Kennedy Vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2009. 320 stran.

Autor: