13. října 2010 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS čeká v Ústeckém kraji těžká obhajoba. Vládne ve většině měst

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Teplický primátor Kubera měřil 1. dubna rychlost chodců na přechodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplický primátor Kubera měřil 1. dubna rychlost chodců na přechodu. | foto: ČTK

PRAHA „Pojďte s námi do toho!“ láká ústecká ODS v předvolebním klipu voliče. Obhájit čtyři roky staré vítězství, při kterém občanští demokraté ovládli radnice šesti ze sedmi okresních měst regionu, však nebude jednoduché.

Situace v Ústeckém kraji se totiž otočila a body sbírá levice. Krajské volby v roce 2008 i letošní klání o sněmovnu tam vyhrála ČSSD.

V největším městě kraje Ústí na Labem proto ODS vsadila na nového lídra. Místo současného primátora Jana Kubaty ji do voleb vede lékař a podnikatel Tomáš Indra. "Po 8 letech ve vedení města je třeba vyměnit koně, aby přišel nový tah na bránu," řekl nedávno v MF DNES Kubata, který zamířil na ministerstvo spravedlnosti.

66 kandidátek

O křesla na radnicích se odhodlalo bojovat celkem 16 373 lidí z 66 politických uskupení včetně různých sdružení stran.

Průměrný věk kandidátů činí zhruba 45 let. Nejstarší je devadesátiletá Antonie Žiaková, která kandiduje za KSČM v Kunraticích na Děčínsku.

Ve volbách v roce 2006 zvítězila ODS, která získala 30,03 % hlasů. Druhá skončila ČSSD (16,78 %), třetí KSČM (14,89 %). V absolutních číslech získali nejvíc křesel kandidáti z místních sdružení.

Ke končícímu primátorovi se nicméně pojí i některé kauzy. Ústecký magistrát pod jeho vedením například dosud nevyřešil případ Patrika Oulického (ODS), který už před více než rokem načerno postavil dům v chráněné krajinné oblasti.

Sociální demokraté do boje o ústecký magistrát vyslali místostarostu tamní městské části Severní Terasa Josefa Macíka. TOP 09 spoléhá na vysokoškolského učitele Jakuba Zavorala, VV na bankovního poradce Josefa Záhoříka a komunisté na učitelku Květoslavu Čelišovou.

Ani ČSSD, která během uplynulých čtyř let v kraji posílila, to však nebude mít na Ústecku jednoduché. Stejně jako v případě ODS se totiž i kolem ní točí různé kauzy. Mostecké sdružení se pohádalo s vedením strany, když vylepilo kontroverzní billboardy. Na Litoměřicku zase policie prošetřuje podezření, že za vstup do sociální demokracie někdo nabízel drogy.

Kdo sesadí Kuberu?
Velkou výzvou mohou být pro politické strany volby v Teplicích, kde už počtvrté obhajuje vítězství primátor Jaroslav Kubera (ODS). V čele města totiž stojí občanskodemokratický senátor už šestnáct let. A stejně jako v minulosti sází zejména na dobré hospodaření města, které si drží vyrovnaný rozpočet.

Políčeno na Kuberův primátorský post má zejména ČSSD v čele s manažerem Michalem Kasalem. Ten si jako cíl vytyčil třeba zkrocení vysoké nezaměstnanosti či boj s kriminalitou.

V Mostě obhajuje vítězství hnutí Mostečané Mostu. Stejně jako před čtyřmi lety vsadilo na netradiční předvolební kampaň, která spočívá mimo jiné v losování drahých darů včetně osobních automobilů. Na rozdíl od roku 2006 ho už ale budou voliči hodnotit i podle minulých činů.

  • 1Diskuse