Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ODS chce kauzu Vondra řešit na výkonné radě

Česko

PRAHA V kauze více než půlmiliardové zakázky pro ProMoPro přibývá důkazů, že stát zbytečně přišel až o 240 milionů korun. Ministr obrany Alexandr Vondra, který měl před dvěma lety české předsednictví EU na starosti a jehož podřízení smlouvu s ProMoPro připravili, ale nečelí tlaku ani od koaličních partnerů, ani od spolustraníků. Někteří z nich sice po dalších a dalších zjištěních říkají, že kauza narůstá do neúnosných rozměrů, ovšem pod podmínkou zachování anonymity.

Věc šetří protikorupční policie. Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula včera uvedl, že se kvůli podezření z praní špinavých peněz kauzou zabývají i rakouské orgány. Na účet britské firmy s ředitelem z jednoho z karibských ostrovů totiž do Rakouska podezřele odešlo 135 milionů korun. Rampula tvrdí, že ze všech podání Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) nebyl „obchod takového charakteru zaznamenán“. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 mluví přímo o „standardním vyšetřování nestandardní zlodějiny“. Alexandr Vondra od počátku tvrdí, že smlouvu nepodepisoval, nevyjednával a nebyl s ní seznámen. Opodezřelých transakcích mezi firmami ProMoPro, jejím subdodavatelem NWDC a rakouskými účty prý rovněž nic neví. Všichni v ODS nyní čekají na výsledek vyšetřování. Včetně premiéra Petra Nečase, který dosud Vondru „držel“. Podle informací LN hlavně proto, že si spočítal, že přijít po Pavlu Drobilovi o dalšího místopředsedu by mohlo být pro ODS těžkou ranou. S postupem času už ale Vondru na veřejnosti nehájí tak zaníceně jako v začátcích kauzy.

Velmi opatrně, s odkazem na probíhající policejní vyšetřování, kauzu ProMoPro hodnotí i další čelní politici ODS. Například první místopředsedkyně Miroslava Němcová, místopředsedové ODS Jiří Pospíšil a Pavel Drobil, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ale i řada poslanců, senátorů či významných představitelů regionů. „Všichni si uvědomují, že po rezignaci Drobila je kromě Nečase Vondra jediným politicky aktivním členem vedení. Jeho rezignace by byla velkou ranou. Na druhé straně s tím, jak se objevují další a další informace o podezřelých transakcích v celé kauze, začíná být věc neúnosná,“ říká pod podmínkou anonymity významný člen blízký vedení ODS. „Vondra dobrovolně neodstoupí, ale ta věc začíná stranu stahovat dolů. S hrůzou čekáme, co přijde příště. V ODS to bublá a čeká se buď na impulz zvenčí, anebo že to vybublá zevnitř ODS,“ dodává. Podobně mluví mimo záznam i další.

Podle informací LN by příští týden měli o věci neoficiálně diskutovat zástupci vlivných regionů v ODS. A téma se zřejmě přenese i na jednání výkonné rady ODS 28. února. „Vůbec nevím, kde to může skončit. Předpokládám, že se o tom budeme bavit na výkonné radě. Jak ty informace zvenčí vypadají, je to vážná věc, už mi volají i řadoví členové a ptají se. Nemám ale informace,“ říká plzeňský člen výkonné rady a bývalý senátor Jiří Šneberger, jeden z mála členů ODS, který v tomto případě netrvá na zachování anonymity.

Jak se objevují další informace o podezřelých transakcích, začíná být věc neúnosná

Autor: