26. března 2010 12:23, aktualizováno  14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS plánuje: Stranu povede Vodrážka. Bém už šéfovat nechce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Starosta Prahy 13 David Vodrážka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 13 David Vodrážka | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Zatímco je Mirek Topolánek ještě stále šéfem ODS, mnozí členové strany berou jeho rezignaci v nejbližších dnech za hotovou věc. Stranu místo něj zřejmě dočasně povede první místopředseda David Vodrážka, podle kterého Topolánek odstoupí zhruba do měsíce. A pokud se ODS ve volbách zadaří, nový předseda vzejde až z řádného podzimního kongresu. Bém to prý ale nebude.

Podle hlasů z ODS je teď důležité vypořádat se s "dvojkolejností" vedení strany. Zatímco tváří volební kampaně strany je od čtvrtka Petr Nečas, který kandiduje ve Zlínském kraji, šéfem strany i nadále zůstává Mirek Topolánek.

Čtěte také:

Podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče vyslala ve čtvrtek výkonná rada strany "zcela jasný signál", že by měl Topolánek zvážit své setrvání v čele strany. "Padaly věty, že všichni vědí, že není možné dvojkolejné řízení ODS," potvrdil jeho slova místopředseda Petr Bendl.

Vodrážka: Já bych zůstal
To že nyní v ODS existují dvě mocenská centra, podle Gandaloviče není dobře. A už má představu, jak by vypadalo vedení strany, kdyby Topolánek odešel. Podle něj může stranu s pomocí grémia řídit první místopředseda David Vodrážka. Také podle Bendla má první místopředseda "veškeré kompetence".

Vodrážka prohlásil, že sice takové ambice neměl, na druhou stranu je připraven podpořit Petra Nečase, aby se mohl věnovat volbám.

Podle něj by Topolánek mohl odejít z vedení strany zhruba do měsíce. "Můj odhad je takový, že výkonná rada se koná dle stanov jednou měsíčně, čili já si umím představit, že nějaké rozhodnutí padne do příští výkonné rady," řekl Vodrážka.

Odborníci na propagaci: Nečas je přijatelnější lídr než Topolánek

Marketingový expert Jaromír Hasoň: "Voliči Nečase málo znají, a tak k němu mohou mít pozitivnější vztah než k panu Topolánkovi."

Šéfredaktor týdeníku Marketing&Media Daniel Köppl: "Petr Nečas je určitě přijatelnější pro větší část lidí než Topolánek. Bude zajímavé, jak se vymezí vůči svým politickým soupeřům."

Být však na jeho místě, zůstal by. "Kdybych byl v jeho kůži, odešel bych až po volbách," prohlásil v České televizi.

Připustil také, že měl připravený rezignační dopis pro případ, že by čtvrteční jednání výkonné rady nepřineslo žádné změny.

O tom, kdy se uskuteční volební kongres, který zvolí nového předsedu strany, podle Vodrážky rozhodne volební výsledek. Pokud ODS vyhraje, měl by nový šéf vzejít až z řádného kongresu plánovaného na podzim.

Bém už o šéfování nestojí
Pražský primátor Pavel Bém, který se v minulosti pokusil porazit Topolánka a ujmout se vedení strany, prohlásil, že na post šéfa strany tentokrát kandidovat nebude. Byl prý jedním z účastníků rozdělení strany, která podle něho potřebuje sjednotitele.

Zvolení Nečase Bém uvítal. "Věřím, že to je ten okamžik, ten moment, to momentum, které prostě může otočit těmi politickými váhami, tím kyvadlem a může začít gravitační silnou přitahovat středopravicové konzervativní voličské jádro na naši stranu," uvedl primátor.

Němcová: Topolánek ví, co má udělat

Místopředsedkyně sněmovny a poslankyně ODS Miroslava Němcová je se změnou hlavního volebního lídra strany spokojená.

Očekáváte, že Topolánek odstoupí z funkce předsedy ODS?
Ano. Včera mluvil o šanci, aby ODS ve volbách co nejvíce uspěla. Když toto řekl ve vztahu ke svému lídrovství na jižní Moravě, tak to určitě platí i ve vztahu k celostátnímu. Takže očekávám, že to bude rychlé rozhodnutí.

Je v opačném případě reálné, že by se ještě do voleb konal kongres, který má pravomoc ho odvolat?
Nechci v této věci eskalovat napětí a působit nátlakově. Je zde individuální odpovědnost pana předsedy. Já věřím, že on ví, co má udělat, a že to udělá.

Pomůžou změny ve straně ODS ve volbách?
Podle reakcí, co mám od voličů, tak ano. Napětí, které se stupňovalo, našlo svůj ventil. Jsem spokojená, že ke změně došlo.

ČTK, spaŠárka Pálková