20. prosince 2008 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS: Pošlapali jsme své závazky vůči NATO

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 706Diskuse
Zleva ministr vnitra Ivan Langer, předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, první místopředseda strany David Vodrážka a předseda Senátu Přemysl Sobotka na mimořádné tiskové konferenci ODS 20. prosince v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr vnitra Ivan Langer, předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, první místopředseda strany David Vodrážka a předseda Senátu Přemysl Sobotka na mimořádné tiskové konferenci ODS 20. prosince v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Česká republika pošlapala své závazky vůči Severoatlantické alianci. Čím? Neschválením plánu zahraničních misí na příští rok. Alespoň takový je závěr vedení ODS po jednání grémia strany. Přímou odpovědnost za ohrožení zdraví a životů vojáků přičítá předseda ODS a premiér Mirek Topolánek svému hlavnímu politickému rivalovi Jiřímu Paroubkovi z ČSSD.

Paroubek to odmítl, odpovědnost prý nese vláda.

ODS podle prohlášení "odmítá kupčení a handlování se životy lidí". Rezignuje-li Česká republika na boj proti terorismu v Afghánistánu, ohrozí svou vlastní bezpečnost, dodal premiér. Předseda ČSSD v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK označil výroky premiéra za nepravdivé, nekorektní a urážlivé.

"Vinit ČSSD z hazardu se životy vojáků ve chvíli, kdy jim vláda prodloužila mandát o dva měsíce a je tedy dostatek času na hledání řešení, je cynické a sprosté zároveň," uvedl Paroubek. To, že ČSSD nabízela omezenou podporu misí výměnou za změny u regulačních poplatků ve zdravotnictví, označil za nabídku kompromisu.

Čeští vojáci budou v zahraničních misích, především v Kosovu a Afghánistánu, moci zatím působit do 1. března 2009, poté, co ve sněmovně nedokázala koalice plán misí prosadit, prodloužila pobyt vojáků v zahraničí na pátečním mimořádném jednání vláda. Sociální demokraté nejdříve před zahájením schůze sněmovny oznámili své podmínky pro podporu misí. Premiér slíbil jejich hlavní požadavky splnit, ČSSD ale mise stejně nepodpořila.

Nejisté postavení vojáků
"V posledních dnech je evidentní, že jakékoli jednání s Jiřím Paroubkem je nesmyslné. My se určitě nenecháme vydírat a už vůbec ne kvůli misím v zahraničí, protože to je věc minimálně národního, spíše mezinárodního významu. V tomto smyslu bych řekl, že neznám nikoho, kdo by takhle hazardoval s životy vojáků."

Stovky vojáků v cizině kvůli neschválení misí ocitly v poměrně nejasném právním postavení, po "vládních" šesti desítkách dní by se bez nového rozhodnutí sněmovny o svém mandátu museli vojáci vrátit zpět do ČR.

"Krizový scénář máme připravený, ale nemohu uvést bližší podrobnosti.

Nebudeme situaci komentovat," uvedla mluvčí náčelníka generálního štábu Jana Růžičková. Armáda se do Afghánistánu stěhovala dva měsíce s pomocí koaličních partnerů. Při návratu by podle informací z armády záleželo na tom, co by se rušilo a v jaké součinnosti.

Topolánek: Parkanová za nic nemůže
ČSSD tvrdí, že za krach při schvalování misí může vládní koalice, která pro návrh nedokázala včas vyjednat podporu. "Tato vláda je menšinová, nepřejeme si nic jiného, než aby zítra odešla. Každý den prodloužení její existence je utrpením pro ni, pro nás, pro občany této země. Je hazardem, přichází-li do Poslanecké sněmovny s návrhy, pro které nemá zajištěné hlasy," uvedl v pátek Paroubek.

Topolánek odmítl, že by za neúspěch mohla lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová. "Těžko mohla ovlivnit selhání poslanců," řekl. "Za nás za všechny dnes popřeji telefonicky naším vojákům v Afghánistánu a v Kosovu klidné a bezpečné vánoční svátky," dodal premiér.

Ministryně Parkanová zaslala vojákům do Afghánistánu i do všech ostatních misí své prohlášení, ve kterém jim kromě jiného stejně jako premiér popřála co nejpříjemnější svátky. "Jsem si vědoma, do jak nepříjemné situace jste se kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny dostali vy osobně, spojenečtí vojáci, se kterými v misi spolupracujete, i vaši blízcí," uvedla.

Lidovky.cz, ČTK
  • 706Diskuse
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!