Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Oligarcha, který rozhodne volby

Česko

Serhij Tihipko skončil v prvním kole ukrajinských prezidentských voleb až na třetím místě, právě jeho voliči ale mohou rozhodnout o tom, kdo vyhraje kolo druhé.

KYJEV/PRAHA Ještě nedávno znali jeho jméno jen znalci ukrajinských poměrů, dnes tohoto muže prosí budoucí prezident, aby se za něj přimluvil u voličů. Serhij Tihipko je ten, kdo může rozhodnout druhé kolo voleb, aniž se ho zúčastní osobně jako jeden z kandidátů. V prvním kole totiž Tihipko skončil na třetím místě za Julií Tymošenkovou a Viktorem Janukovyčem. Se svými 13 procenty hlasů byl nicméně okamžitě označen za senzaci voleb. A začala o něj tahanice. To jeho voliči rozhodnou 7. února, kdo bude prezidentem.

Jak Tymošenková, tak Janukovyč už Tihipkovi nabídli úřad premiéra. Jenže Tihipko minulý týden v rozhovoru pro BBC prohlásil: „Otázku svého předsednictví ve vládě zcela neuzavírám... Ovšem jen tehdy, pokud přijde nový prezident a řekne: Volby jsou za námi, mnohé bylo řečeno, omlouvám se za všechen ten populismus, země potřebuje změnu.“

Tihipko už dříve obvinil Tymošenkovou i Janukovyče z „podlézání“ voličům, z toho, že slibují nesplnitelné a mluví o rozkvětu Ukrajiny, vysokých mzdách a důchodech. „Nebojím se nepopulárních kroků, které jsem připraven činit jako premiér,“ řekl Tihipko a de facto tak zveřejnil podmínku, pod kterou je ochoten vyzvat své voliče, aby dali hlas vybranému kandidátovi. Zdražování? To se dá vysvětlit Ukrajinští politologové a sociologové ale varují před přeceňováním Tihipkovy role. Podle nich možná má množství příznivců, je charismatický a inteligentní, ale nemá stabilní voličskou základnu. Jeho úspěch v prvním kole byl založen především na nepřízni velkého počtu Ukrajinců jak k táboru Janukovyče, tak k Tymošenkové i k dosavadnímu prezidentovi Viktoru Juščenkovi. Solidními, perspektivními politiky moderního typu byli ve společnosti kandidátů už jen dva muži -Tihipko a Arsenij Jaceňjuk. Původně byl Jaceňjuk pokládán za populárnějšího a úspěšnějšího, ale volební kampaň se mu nepovedla, a v jejím závěru navíc údajně jeho konkurenti rozšířili zprávu pro ukrajinské prostředí doslova vražednou: Jaceňjuk je údajně židovského původu. Jak Tihipko, tak Jaceňjuk přitom prosazují stejné principy - radikální ekonomické reformy bez ohledu na jejich nepopulárnost i rychlou modernizace země. „Jsem připraven riskovat své jméno, postavení i pověst,“ prohlásil Tihipko v souvislosti s tím, že se chystá Ukrajincům zvednout ceny plynu, elektřiny i služeb lékaře. „Budu jim to vysvětlovat a znovu vysvětlovat a vysvětlovat,“ tvrdí Tihipko.

Původně metalurg se nejdříve prosadil jako komsomolský vůdce, aby se stal v současnosti jedním z nejbohatších lidí v zemi. Po rozpadu Sovětského svazu se v nezávislé Ukrajině vrhl na bankovnictví a dotáhl to až na vicepremiéra a šéfa Národní banky.

Devětačtyřicetiletý rodák z ukrajinské vsi Dragoněšty, která se nachází na území Moldavska, nepatří ani do tábora východních, prorusky orientovaných Ukrajinců ani se nehlásí k západoukrajinským nacionalistům. Že dokáže vyhovět nejrůznějším politickým skupinám, dokazuje jeho dřívější působení jak v táboře premiérky Tymošenkové, tak jejího rivala Janukovyče. Tihipko zjevně vyhovuje oběma skupinám. Podle některých ukrajinských i ruských expertů by se právě on měl stát prezidentem Ukrajiny poté, co „staří“ rivalové a zprofanovaní politici odejdou.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!