Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Oligarchové míří na londýnskou burzu

Česko

Londýnská burza neztratila navzdory ekonomické krizi přitažlivost pro ruské podnikatele. Na letošní rok plánuje vydání primární veřejné nabídky akcií hned několik společností.

LONDÝN Skupina ruských oligarchů připravuje vstup svých společností na londýnskou burzu. Chystají primární nabídky akcií v hodnotě několika miliard dolarů. To je znamení, že město zůstává oblíbeným finančním centrem ruských magnátů, kteří se snaží vzpamatovat z ekonomické krize. Informoval o tom list Financial Times.

Ruští miliardáři Sergej Popov a Andrej Melnichenko, majitelé společnosti Suek, která je pátým největším producentem uhlí na světě, tento týden jmenují bankovní poradce pro vstup na burzy v Londýně a v Moskvě. Podle lidí blízkých společnosti by mohla vypsaná emise akcií ohodnotit společnost až na 9 miliard dolarů.

ProfMedia, jedna z největších ruských mediálních skupin, kterou ovládá Vladimir Potanin, pověřila Bank of America – Merrill Lynch a Credit Suisse vydáním akcií na londýnské burze, které by mohly dosáhnout tržní hodnoty 2 miliardy dolarů. Vstup obou společností na londýnskou burzu se očekává v druhé polovině letošního roku. Suek a ProfMedia však nejsou jedinými ruskými firmami, které mají zájem o londýnskou burzu. Konference pre-IPO (primární veřejná emise akcií), kterou minulý měsíc pořádala v Londýně ruská banka Renaissance Capital, se zúčastnilo téměř dvacet firem z Ruska a střední Asie, které se většinou zabývají hutnictvím a chemickým průmyslem. Britští bankéři také očekávají, že se v příštích 18 měsících znovu pokusí o vstup na burzu ruská důlní společnost Metalloinvest, kterou spoluvlastní Ališer Usmanov. Tomu patří mimo jiné 26 procent fotbalového týmu Arsenal.

Mezi dalšími společnostmi, které se zajímají o londýnskou burzu, jsou například diamantový monopol Alrosa nebo státní Gazprom bank.

Zájem ruských firem podle bankéřů potvrzuje, že je Londýn stále atraktivní jako finanční centrum pro nejbohatšího ruského podnikatele. Londýnská burza sice nedávno přišla o akcie ruské hliníkářské společnosti Rusal, kterou se její majitel Oleg Děripaska rozhodl uvést na burzu v Hongkongu. Londýnští makléři se nicméně neobávají, že by to ohrozilo pověst Londýna jako preferované burzy pro ruské magnáty. Ti si od vstupu na burzu slibují získání nového kapitálu. Po kolapsu akciových a komoditních trhů v roce 2008 se totiž majetek řady z nich z větší části rozplynul. Například majetek Vladimíra Potanina klesl podle magazínu Forbes z 19,3 miliardy dolarů v roce 2008 na 2,1 miliardy dolarů v roce 2009. Sergej Popov za stejné období přišel o čtyři miliardy dolarů, když hodnota jeho majetku klesla z 6,4 miliardy dolarů na 2,4 miliardy. Andrej Melnichenko přišel za stejné období o 5,2 miliardy a jeho současné čisté jmění vyčíslil magazín Forbes na miliardu dolarů.

***

Finance v krizi O kolik přišli ruští oligarchové Majetek Vladimira Potanina, který ovládá jednu z největších ruských mediálních skupin ProfMedia, se loni meziročně zmenšil o 17, 2 miliardy dolarů (více než 310 miliard korun) na 2,1 miliardy dolarů. Jeden z majitelů Sueku Andrej Melnichenko přišel loni o 5,2 miliardy dolarů, jeho čisté jmění se tak podle magazínu Forbes zmenšilo na miliardu. Další z majitelů Sueku Sergej Popov za stejné období přišel o čtyři miliardy dolarů.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...