Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Opravy v kosmu začaly

Česko

Na jedinečném Hubbleově teleskopu pracují astronauti. Chtějí ho zachránit

MYS CANAVERAL Posádka raketoplánu Atlantis, která má zachránit Hubbleův vesmírný teleskop, včera poprvé vstoupila do volného kosmu. Série úprav, které proběhnou během několika následujících dní, by měly prodloužit životnost tohoto jedinečného přístroje o pět až deset let.

Středeční výstup byl naplánován přesně na 14. hodinu středoevropského času. Odhadovaný čas opravy byl okolo šesti a půl hodiny a během ní měli dva astronauti za úkol nahradit datovou jednotku, která se poškodila minulý rok. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) byla práce Johna Grunsfelda a Andrewa Feustela mimořádně riskantní. Připomíná tak možnost střetu s kosmickým smetím.

Hlavním bodem ale byla výměna stávající kamery. Ta z teleskopu zachycuje vesmír již patnáct let. Nový model, který ji nahradí, je mnohem výkonnější a do nitra vesmíru dohlédne podstatně hlouběji. Přístroj v hodnotě 132 milionů dolarů je velký asi jako menší piano. Původní kamera ale nebude vyřazena úplně. čeká ji cesta do washingtonského muzea Smithsonian Institution, kde bude vystavena.

Kromě tohoto prvního výstupu se Andrew Feustel zúčastní i dvou dalších oprav ve volném kosmickém prostoru. Díky němu se do vesmíru „podívala“ také česká vlajka a svazek Nerudových Písní kosmických. Vzal je s sebou prý kvůli svým příbuzným, které má v České republice.

První setkání amerického raketoplánu a Hubbleova teleskopu proběhlo již ve středu v podvečer po dvoudenní cestě ze Země. Potkaly se ve výšce asi 560 kilometrů nad Indickým oceánem. Posádka Atlantisu pomocí robotické paže teleskop zachytila a přesunula ho do svého nákladního prostoru. Zde ho budou členové vesmírného týmu postupně upravovat.

Během této, v pořadí páté servisní mise budou kromě porouchané elektroniky postupně vyměněny staré baterie, gyroskopy a na přístroj budou nainstalovány nové panely tepelné izolace a spektrograf. Jak zdůraznil NASA. tak delikátní operace astronauti na „Hubbleovi“ ještě neprováděli. Unikátní Hubbleův vědecký přístroj přitom putuje po oběžné dráze už od roku 1990 a poslední úpravy na něm proběhly už před sedmi lety.

Autor: