Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Jako z verneovky? Balony coby nástroj špionáže i propagandy zdaleka nepatří jen do muzea

Balony se ke špionáži využívaly od jejich vzniku. A i když to některé překvapilo, slouží k ní dosud. | foto: Profimedia.cz

Premium
Touha dostat se do vzdušného prostoru nepřítele je stejně stará jako historie válčení i špionáže. Jak jinak se podívat, co protivník chystá, než se o tom přesvědčit na vlastní oči? A i když se zdá, že v době supermoderních satelitů balony patří do muzea, opak je pravdou.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Na první pohled to začalo jako tuctový incident mezi dvěma naježenými supervelmocemi s ne zrovna ideálními vztahy. Osmadvacátého ledna byl v americkém vzdušném prostorem nad Aljaškou severně od Aleutských ostrovů detekován balon. Vojáci i politici ho začali sledovat a především vyhodnocovat míru jeho nebezpečnosti.

Celkem brzy měli jasno, že patří k flotile vzdušných špehů, jež Peking zaměstnává nejen ve „své“ sféře vlivu v Jihočínském moři a kolem Tchaj-wanu, ale i nad americkou Havají či Guamem, není mu však cizí ani vzdušný prostor Blízkého východu, Afghánistánu či samotných Spojených států. Jejich území přeletěl třikrát za Donalda Trumpa a jednou ještě na začátku éry současného prezidenta.

Čínský špionážní balón byl spatřen nad USA.

Vetřelec si to pak 30. ledna namířil přes Kanadu nad americké Idaho a Montanu, kde sídlí jedna ze tří amerických základen s mezikontinentálními balistickými raketami. Prvního února se Pentagon i Bílý dům shodly na tom, že balon velikosti tří autobusů musí dolů, ovšem ideálně nad americkými teritoriálními vodami, kde jeho trosky nenapáchají mnoho škod a zvýší se šance, že si ho Američané budou moci důkladně prohlédnout.

Mezitím se ministr zahraničí Antony Blinken setkal s představiteli čínského velvyslanectví a nakonec se rozhodl odložit plánované setkání se svým protějškem 5. a 6. února v Pekingu.

Druhého února balon „vplul“ i do veřejného amerického i globálního prostoru, zmocnili se ho politici, média i veřejnost. Spustil se očekávatelný kolotoč interpretací, spekulací, analýz, dobře míněných rad i hrozeb. A nakonec byl za zvýšené pozornosti a takřka v přímém přenosu balon 4. února 2023 u pobřeží Jižní Karolíny sestřelen.

Proč tedy tolik humbuku? A kdo a proč ho vlastně zapříčinil?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!