Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úmrtí Alžběty II.

Češi jsou stále anglofilové. Pomohlo, že vždycky byli soupeři Němců, které jsme brali jako rivaly, říká historik

V roce 2013 její klisna Estimate opanovala Gold Cup v Ascotu a Alžběta II. se stala prvním vládnoucím britským monarchou v historii, jehož kůň slavný závod vyhrál. | foto: GETTY IMAGES

Premium Rozhovor
S historikem Jakubem Benešem o zakořeněném českém anglofilství, možnostech přežití monarchie po první světové válce i o postoji domácí šlechty k Habsburkům.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Česká láska k zesnulé královně Alžbětě II. pramení spíš ze zakořeněného anglofilství než z úcty k monarchii, tvrdí česko-americký historik Jakub Beneš. Čeští liberálové, odkojení četbou Karla Čapka, si Albion dosud představují jako zemi svobody a tolerance. Až do roku 1918 přitom vůbec nebylo rozhodnuto. Řada vlastenců si totiž myslela na ruského cara.

Lidovky.cz: Smrt britské královny silně rezonovala i v české společnosti. Historicky ale byli Češi – a zejména čeští liberálové – antimonarchisté a republikáni. Jak to číst?
Řekl bych, že lidové sympatie, ba dokonce podpora britské královské rodiny odráží spíše robustní základ anglofilství v české společnosti než nějaký zbytkový monarchismus. Od vzniku první Československé republiky v roce 1918 projevovali čeští političtí představitelé a kulturní prominenti zvláštní náklonnost k Anglii. Londýn poskytl útočiště českým exilovým představitelům během obou světových válek, zakladatelé Československa vzhlíželi k anglické parlamentní demokracii jako ke svému vzoru. Stejně tak to ostatně dělali i liberálové v celé Evropě v devatenáctém století, ale pomohlo jim, že na počátku dvacátého století byli Angličané soupeři Němců, které Češi považovali za své hlavní rivaly.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat