Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Světlo pro Dalejské údolí. Výstava symbolizuje boj občanů za záchranu přírody proti developerům

Světlo v holyňské kapli chce připomenout, že občanská společnost může ochránit lokality před neurvalou exploatací foto: ŽANDA GEBAUER

Kaple svatého Jana Křtitele v Holyni, která stojí poblíž Prokopského a Dalejského údolí, hostí od zítřka výstavu sochaře Žandy Gebauera s názvem Světlo pro údolí. Výstava symbolizuje úspěšnou snahu občanské společnosti za záchranu údolí proti developerské výstavbě, respektive momentální snaze zlikvidovat krajinu na místě ruin někdejšího Trunečkova mlýna v Řeporyjích.
  5:00

Kaple stojí mezi oběma údolími, která si dosud zachovala přírodní romantický ráz. Leží ale na území hlavního města, a i proto stále lákají developery, aby je exploatovali a v podstatě zničili. Jeden takový projekt se podařilo již před časem zastavit na počátku Prokopského údolí, místo mastodontního vila domu tam vzniklo nové dětské hřiště.

Kaple v Holyni je půvabná malá stavba. „Je v ní šero, a když jsem ten prostor viděl, bylo mi jasné, že snese jen minimum z mých světelných objektů. Decentně jsem zvolil jedno symbolické světlo, doslova věčné – takový sloupek se světelným krystalem,“ vysvětluje Gebauer.

Žanda Gebauer: Světlo pro údolí, kaple sv. Jana Křtitele Holyně, vernisáž 1. 4. v 17 hodin, otevřeno o víkendech 15–17 hod.

Základ objektu vznikl díky jeho dvouleté intenzivní činnosti za záchranu údolí proti výstavbě. „V té době jsem se nestihl věnovat tvorbě světelných objektů, tak mi v půlce druhé sezony ztuhla pryskyřice i bez tužidla. Přišlo mi nepatřičné ten drahocenný kus materiálu vyhodit, a tak jsem ho opatrně vypreparoval jako rybičky z konzervy. Musel jsem jej hodiny vybrušovat a částečně vyleštit. No a po prosvícení smaltovaného podstavce bylo dílo hotové.“

Gebauera při koncipování výstavy napadlo doplnit výtvarný artefakt texty obyvatel, osobností a odborníků. „Jde o různá sdělení v podobě zamyšlení, básně, prosby, modlitby, poselství. Všechna se vztahují k ohroženým údolím a vybízejí k úvahám, jak ochránit takovou krajinu před neurvalým podnikáním. To umožňuje nevstřícný stavební zákon a slabý zákon o ochraně přírody, je potřeba ty pokřivené paragrafy trochu narovnat, aby více sloužily široké veřejnosti, co se týká ploch vegetace, vodní toky nevyjímaje.

Světlo v holyňské kapli chce připomenout, že občanská společnost může ochránit...

Sochař natiskl texty na materiál evokující tkaninu a vytvořil z nich výtvarnou instalaci. „Tak se dostanou nové i staré informace k poutníkům, kteří zavítají do kaple, a ti si sami mohou udělat obrázek o celém dění.“ Gebauer ale zároveň připomíná, že sotva začalo jaro, italský developer aktivoval Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR k vyvolání dalšího správního řízení. My – spolek Ochrana Dalejského údolí – s dalšími spolky hodláme jako účastníci do tohoto řízení vstupovat a budeme se dál snažit megalomanským snahám prolomit klid údolí zabránit.“

Zájem o zachování údolí mají i lidé, kteří nebydlí v okolí. „Chodí na procházky do nezaměnitelné krajiny a nechtějí, aby padla v plen hamounskému záměru jednotlivce, nebo malé skupiny lidí. To bylo ostatně dobře vidět i v díle Strážci údolí cyklu Nedej se České televize. Příznivců, kteří nejsou lhostejní a chtějí dělat něco pro uchování poslední městské zeleně, je stále víc.“

Když projekt v holyňské kapli zaujme, chtěl by Žanda Gebauer výstavu vyslat do světa jako putovní. „Myslím, že čas nadešel a krajina pro svůj klid potřebuje více poutníků. Především pak méně buldozerů ve všech formách zjevení,“ uzavírá.