Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Staré hudbě budou vládnout Múzy. Festival představí i řeckou mytologii v tvorbě evropských skladatelů

Zábavy na renesančním dvoře Bony Sforzy.V Terpsichoré vystoupí polský taneční soubor Cracovia Danza Ballet za hudebního doprovodu českého ansámblu Capella Ornamentata. foto: LSS

Doporučujeme
Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby nese podtitul Musae a je věnován bohyním múzických umění, dcerám řeckého boha Dia.
  14:00

Festival v sedmi večerech předvede rozmanitost inspirací Múzami a v širším pojetí i řeckou mytologií v tvorbě evropských skladatelů 16. až 18. století. Začíná v úterý 18. července koncertem německého Ensemble Polyharmonique v pražském kostele Panny Marie a slovanských patronů v Emauzích.

Oblíbený letní festival již roky pro své produkce objevuje historické sály pražských paláců, kostelů a klášterů, a dodává jim tak jedinečnou atmosféru. V letošním programu budou Múzy oslavovány nejen hudbou, ale i tancem, a návštěvníci se tak mohou těšit třeba na podoby lásky v italské raně barokní hudbě, žertovné příběhy ve španělských písních či na nesmrtelný příběh lásky Orfea a Eurydiky. Také ale mohou zažít renesanční maškarní ples.

Letní slavnosti staré hudby Praha, 18. července – 8. srpna

Festival 18. července zahájí německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique, který se v Praze představí poprvé. Vokálně-instrumentální koncert s názvem Polyhymnia v Emauzích hodlá prostřednictvím duchovních koncertů, motet a madrigalů konfrontovat italské vzory a jejich ohlasy v duchovní hudbě protestantského Německa zejména v průběhu 17. století.

Na koncertě s názvem Erató & Caritas (24. 7.) pak vlámský soubor Hathor Consort s uměleckou vedoucí Rominou Lischkovou doprovodí nizozemskou sopranistku Hannah Morrisonovou v pozdně renesančních a raně barokních skladbách jihoevropské, především italské provenience.

Stará hudba letos poprvé zavítá do vršovické kulturní křižovatky Vzlet, kde se odehraje baletní a pantomimické představení s výmluvným názvem Terpsichoré (29. 7.) určené pro všechny generace. Půjde o renesanční maškarní ples na polském dvoře královny Bony Sforzy. Toto rozverné představení, které je vhodné pro děti od 7 let, spojí polský taneční soubor Cracovia Danza Ballet, jehož uměleckou vedoucí je Romana Agnelová, a český instrumentální ansámbl Capella Ornamentata pod vedením Richarda Šedy.

Dalším efektním prostorem pro starou hudbu je Letní refektář Strahovského kláštera, kde budou dvě vystoupení, nejprve 27. 7. Hudba Parnasu, kde se představí trojice renomovaných německých umělců: cembalistka Christine Schornsheimová, gambistka Hille Perlová a teorbista Michael Freimuth. Předvedou suity Melpomené a Úrania Johanna C. F. Fischera a skladby dalších barokních autorů Marina Maraise či Johanna Schenka.

Druhým zastavením na Strahově bude Concerto d’ Apollo (3. 8.), kde vystoupí proslulí italští interpreti Alessandro Tampieri (barokní housle) a Valeria Montanariová (cembalo), kteří zavedou posluchače do Itálie za virtuózními skladbami, do nichž jejich autoři zakomponovali mytologická témata. Španělský soubor Cantoría uvede v Trojském zámečku výběr z proslulých ensalád Matea Flechy st., jež vyšly roku 1581 v Praze. Koncert pod titulem Euterpé (31. 7.) připomene, jak významným kulturním centrem byla Praha na konci 16. století.

Festival slavnostně uzavře 8. srpna rezidenční ansámbl Collegium Marianum, který přizval ke spolupráci francouzskou altistku Delphine Galouovou. V programu koncertu Canto d’ Orfeo sestaveném z árií a ouvertur z barokních oper Antonia Vivaldiho, Christopha Willibalda Glucka, Johanna Josepha Fuxe a Carla Heinricha Grauna ožije příběh lásky Orfea k Eurydice. „Koncert festivalu bude poctou pěvci Orfeovi, jehož umění se klaněli bohové, lidé, zvířata, přírodní živly i bytosti z podsvětí…

Tento syn Múzy epického básnictví Kalliopé dostal do vínku okouzlující hlas a svým hudebním uměním dokázal uchvátit bytosti lidské i mytické. I proto jsme pro tuto příležitost pozvali francouzskou altistku Delphine Galouovou,“ vysvětluje umělecká vedoucí souboru a dramaturgyně Jana Semerádová.

Součástí festivalu jsou také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles (plánované na říjen 2023) a masterclass s předními německými interprety – Christine Schornsheimovou (cembalo), Hille Perlovou (viola da gamba) a Michaelem Freimuthem (teorba, loutna, barokní kytara), jež se budou konat 28. července. Více informací a vstupenkyna www. letnislavnosti.cz.