Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Manželé, porody, potraty a pilulky. Byla autorka Kodaňské trilogie mučena ve světě ovládaném muži?


Dánská spisovatelka Tove Ditlevsenová při práci | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Je vůbec u spisovatele nutné dílo? Nemůže jím být samotný literátův život? Dánská autorka Tove Ditlevsenová se nám poprvé představuje téměř půlstoletí po smrti, a to prostřednictvím autobiografické Kodaňské trilogie. Po jejím přečtení si někteří pomyslí, že to jsou zkrátka ti umělci. A jiní zas, že to je prostě osud ženy v mužském světě…

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Nad stránkami Kodaňské trilogie má člověk setrvale pocit, že se plazí po čemsi plochém, nejspíš po dřevěné podlaze ve starém, chudém bytě. Nejde přitom o důsledek faktu, že Kodaň je placatá, že je placaté i celé Dánsko, o němž se přece říká, že ho lze celé přehlédnout, když si člověk stoupne na sud tamního piva.

A nejde ani o narážku na to, co o sobě Tove Ditlevsenová několikrát poznamená, totiž že nebyla vybavena bujnými vnadami. Daleko spíše se jedná o důsledek stylu, jímž jsou tyto paměti psány. Máloco problematizují, běží dopředu a právě těmi nezaplněnými mezerami mezi jednotlivými prkny – větami či kapitolami – té dřevěné podlahy profukuje smutek.

Chtělo by se říci, že Kodaňská trilogie připomíná školní práci, v onom prkenném vyjadřování, která nedovoluje postihnout veškeré zákruty našich životů. Taky je tu jistá tematická obnošenost, protože Tove Ditlevsenová (1917–1976) pocházela z chudé rodiny, kde otec často neměl práci, ale o to zapálenějším byl propagátorem levicové politiky. Později třeba čteme o nástupu Hitlera a o válce, avšak jde o okrajovou záležitost, života dánské spisovatelky se to nijak výrazněji netkne – ani psychicky, ani co se týče materiální stránky.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat