Film z roku 1929 byl vybrán jako nejlepší v hlasování, kterého se účastnilo 200 teoretiků a historiků a 100 filmařů. Snímek vybralo více než 100 z nich. Magazín Sight and Sound, vydávaný Britským filmovým institutem, vyhlašuje hlasování o nejlepší filmy každých deset let, dosud však hrané a dokumentární filmy nerozlišoval.
Když se však Muž s kinoaparátem v roce 2012 vyšplhal na osmou příčku v žebříčku všech nejlepších filmů (tím nejlepším byl zvolen snímek Alfreda Hitchcocka Vertigo), rozhodl se Institut věnovat dokumentárním filmům samostatný průzkum.
"Je to část žánru, který byl ve 20. letech velmi oblíbený,“ řekl editor webu časopisu Sight and Sound Nick Bradshaw v rozhovoru pro BBC. "Filmování měst, ukazování lidí, kteří v nich pracují, a všech vrstev a složitostí, které vytvářejí ten typický den v životě města. Tenhle film měl navíc linii ukazující samotné filmování... Jak napovídá název, je vidět i samotný kameraman natáčející město, ukázán je střihač, který dává film dohromady, i publikum, které pak jde na film do kina.“
Snaha o nový filmový jazyk
Vertov, vlastním jménem David Kaufman, se narodil v roce 1896 v Bialystoku, ruské části rozděleného Polska, v židovské rodině. Vystudoval film v Moskvě a začínal jako tvůrce angažovaných filmových týdeníků, později začal prosazovat vlastní pojetí dokumentárního filmu a stal se jedním z průkopníků tohoto žánru. Volal po kinematografii nového typu, osvobozené od vlivu jiných forem umění. Film Muž s kinoaparátem popisoval jako "pokus o filmové sdělení viditelných jevů bez pomoci titulků, bez pomoci scénáře, bez pomoci divadla. Tato nová experimentální práce filmového oka směřuje k vytvoření skutečně mezinárodního filmového jazyka, k vytvoření absolutního filmového písma, k úplnému oddělení filmu od divadla a literatury".
Na druhém místě v hlasování se umístil snímek Clauda Lanzmanna Šoa, devítíhodinový film o holokaustu, který se skládá výhradně z výpovědí očitých svědků. Tématu druhé světové války a svědectví z koncentračních táborů se zabývá i na čtvrtém místě stojící snímek nedávno zemřelého francouzského filmaře Alana Resnaise Noc a mlha. Na třetím místě je filmový esej Chrise Markera Bez slunce z roku 1982, konfrontující nejchudší oblasti světa s životem v blahobytném Japonsku.
Do nejlepší desítky se dostal i intimní portrét jednoho z nejdůležitějších hudebníků 20. století Boby Dylana Neohlížej se z roku 1967. Nejnovějším filmem a zároveň jediným z první desítky, který natočila žena, je snímek Všichni možní sběrači a já francouzské režisérky Agnes Vardy.
TO 10 dokumentárních filmů podle časopisu Sight and Sound1. Muž s kinoaparátem 2. Šoa 3. Bez slunce 4. Noc a mlha 5. Tenká modrá čára 6. Kronika jednoho léta 7. Nanuk, člověk primitivní 8. Všichni možní sběrači a já O 9. a 10. místo se dělí dva filmy: Grey Gardens |