Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Adepti na šéfy pražských divadel dostali víc času

Kultura

  15:33
PRAHA - Pražští radní prodloužili termín výběrového řízení na šéfy dvou pražských divadel. Uchazeči o posty budoucích ředitelů Divadla na Vinohradech a Švandova divadla na Smíchově se mohou hlásit do 30. listopadu.

Švandovo divadlo v Praze foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

Nové vedení bude jmenováno 17. ledna. Ředitelé se svých funkcí ujmou od začátku příští divadelní sezony, tedy od 1. září 2012.

Uchazeči se podle původního rozhodnutí rady měli do řízení hlásit do 11. listopadu. Důvod prodloužení termínu dnes radní nesdělili. Výběrové řízení bude dvoukolové. Zájemci musí ke své žádosti zpracovat koncepci se zaměřením na hospodaření organizace, uměleckou činnost a organizační strukturu divadla. V druhém kole pak budou vybraní kandidáti pozváni na osobní pohovory. Výběrem se bude zabývat komise, kterou rada už dříve zřídila.

Praha chce postupně vypsat výběrová řízení na ředitele všech kulturních příspěvkových organizací, tedy i deseti divadel. Radní pro kulturu Lukáš Kaucký rozhodnutí přijal poté, co v září zastavil dlouho připravovanou transformaci pěti pražských divadel. Nové výběrové řízení podle něj přinese nové projekty a zvýší efektivitu organizací.

Ředitelem Divadla na Vinohradech v současné době Jindřich Gregorini, který chce odejít do důchodu. Švandovo divadlo vede Daniel Hrbek, který se podle svého dřívějšího vyjádření výběrového řízení zřejmě zúčastní.

Komu připadne Komedie?

Významnou změnu na pražské divadelní mapě přinese také výběrové řízení na provozovatele Divadla Komedie. Dosavadní nájemce Pražské komorní divadlo uměleckého šéfa Dušana Davida Pařízka tam kvůli nedostatku peněz skončí k 31. červenci 2012.

Do finále výběrového řízení se dostali režisér a ředitel divadelní společnosti Masopust Štěpán Pácl, občanská sdružení Seagull a Letí, společnost Young Talents Martina Pošty a Divadlo Company.cz, které sedmým rokem provozuje Strašnické divadlo v Praze. "Posuzovali jsme umělecký záměr i ekonomickou rozvahu projektů," řekl radní Lukáš Kaucký. O vítězi mají členové výběrové komise rozhodnout v pondělí 7. listopadu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...