Celá tato instituce je významná i tím, že kromě samotné přehlídky dokumentárních filmů a doprovodného programu nabízí ještě další významné služby světovému dokumentu. Podporuje dokumentární projekty a festivaly v rozvojových zemích, podílí se na financování vybraných mezinárodního dokumentů a slouží jako mezinárodní trh s dokumentárními filmy, kde mohou prodejci a distributoři vidět výběr z nejlepších dokumentárních filmů uplynulého roku, nyní i on-line.
Filmy vybrané do soutěže musí splňovat náročná kritéria. Musí být nejen umělecké a inovativní, ale dotýkat se také závažných společenských témat a motivovat diváky k zamyšlení, diskuzím a otázkám. Výběr je náročný. Letos například bylo přihlášeno 3200 projektů, ze kterých bylo do soutěže vybráno 260.
Českou republiku reprezentuje dokument Katka
O to víc těší, že v hlavní soutěži o nejlepší celovečerní dokument bude letos soutěžit film Heleny Třeštíkové "Katka". Tento časosběrný dokument o dívce závislé na heroinu a jejím marném boji překonat tuto závislost byl uveden do českých kin v únoru letošního roku.
Mimo soutěž se bude na festivalu promítat další český dokument – snímek Víta Klusáka "Vše pro dobro světa a Nošovic", který již vzbudil obrovský zájem na Jihlavském festivalu dokumentárních filmů letos na podzim. Autor sleduje kontroverze kolem výstavby nové automobilky Hyundai v Nošovicích, kde majitelé pozemků byli často pohrůžkami donucemi k odprodeji svojí úrodné půdy, aby na místě, kde dříve rostlo zelí, vyrostly výrobní haly.
Do třetice bude na festivalu zastoupena Česká republika trochu zprostředkovaně ve snímku Čechokanaďanky Kateřiny Čížek s názvem "Z mého okna". Jedná se o první část multimediálního projektu, který se zabývá životem v panelových předměstích celého světa, která mají mnoho společného. Prostřednictvím internetu lze sledovat děj ve věžácích třinácti měst, mezi nimi i v Praze. Pohled z okna je jedním z prvních dokumentů na světě natočených speciální technikou jako interaktivní video o 360 stupních.
V loňském roce získal na festivalu IDFA cenu za nejlepší celovečerní dokument čínsko-kanadský snímek režiséra Lixina Fana s názvem Last Train Home (Poslední vlak domů). Tento neobyčejně upřímný a emocionální film o migrujících dělnících v Číně, kteří jezdí za prací tisíce kilometrů od svého domova, získal posléze i několik dalších mezinárodních ocenění a byl uveden i na prestižním festivalu nezávilých filmů Sundance ve Spojených Státech.