Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Básník Karel Šiktanc byl oceněn za své knížky pro děti

Kultura

  15:30
PRAHA - Nejlepší autoři dětské literatury za rok 2013 získali cenu Zlatá stuha.

Ocenění spisovatelé Jiří Kahoun a Karel Šiktanc foto: ČTK - Roman Vondrouš

Spisovatelé Jiří Kahoun a Karel Šiktanc byli ve středu v Praze oceněni za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež. Česká sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí překladatelů a Památníkem národního písemnictví vyhlásila Zlaté stuhy za rok 2013, které převzali ilustrátoři, autoři a překladatelé.

V kategorii knih pro mladší děti získala cenu Martina Matlovičová za ilustrace ke knížce Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Dále ilustrátor Chrudoš Valoušek za knížku určenou starším dětem a mládeži nazvanou Hrábky drápky odpadky - Krasohled české poezie pro děti 19. století a v kategorii Literatura faktu Renáta Fučíková za ilustrace ke knize o Antonínu Dvořákovi.

Výtvarným počinem roku je kniha Milady Rezkové Hurá na kajak! s ilustracemi Lukáše Urbánka a fotografiemi Ladislava Sitenského z nakladatelství Labyrint. Autorem grafické úpravy byl Jakub Kaše.

Pohádky z Himálaje

V literární části zabodovala v dětské beletrii Ester Stará za knížku Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. V beletrii pro mládež byla oceněna Michaela Fišarová za knihu Nikolina cesta a z literatury faktu kniha nazvaná Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa autora Jiřího Dvořáka.

V kategorii Kritika literatury a umění pro děti a mládež převzala Zlatou stuhu Milena Šubrtová, která s kolektivem připravila druhý svazek Slovníku autorů literatury pro děti a mládež věnovaný českým spisovatelům. Vyšel v nakladatelství Libri.

Mezi překladateli získala cenu Michaela Škultéty za knížku spisovatele Wolfganga Herrndorfa s názvem Čik. Zvláštní ocenění za nakladatelský počin patří Himálajským pohádkám (Verzone) autora Miroslava Pošty a ilustrátorky Lenky Jasanské.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat