Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitevní loď: Střezte se Rihanny, mimouši!

Kultura

  7:00
Americký film Bitevní loď nepochybně potěší ty diváky, jimž Transformers přišli přeintelektualizovaní a Top Gun ne dost patetický.

Střelkyně Rihanna. Válí u kanonu i s fotbalovým míčem. foto: Bontonfilm

Film Petera Berga rozesmutní každého obyvatele vnitrozemského státu. Mít tak moře, život by se vyvíjel jinak. Jeden by například nemusel otročit po redakcích a místo toho by sloužil u námořnictva, kde, jak ho Bitevní loď názorně poučí – by obsluhoval kanon spolu se zpěvačkou Rihannou, nakopal všechny mimozemské zadnice v dosahu a získal srdce generálské dcerky, pro jejíž druhotné pohlavní znaky je výraz „druhotné“ vlastně urážkou.

Filmový průmysl přitom námořnictvo poslední dobou dost zanedbával (odmyslíme-li si námořní pěchotu). Bitevní loď to napravuje, dělá taky symbolickou tečku za útokem na Pearl Harbor – mimozemskou invazi na Havaj (umí si vybrat místo, mimouši) tam v duchu nerozborného bratrství spolu odvracejí síly USA a Japonska. Leč vezměme to popořádku.

Nepoučitelné lidstvo a slabomyslní mimozemšťané

Alex (Tailor Kitsch) je nevybouřený mladík, který svému životu neumí dát směr. Slovy Rychlých šípů „roste jak křoví u cesty“, což zlobí jeho staršího bratra Stonea (Alexander Skarsgard), důstojníka námořnictva. Po jedné Alexově spektakulární srážce se zákonem bratrovi promluví do duše a přemluví ho ke vstupu do armády.

O nějakou dobu později to už Alex dotáhl na námořního důstojníka, pořád jsou s ním ale problémy, není týmový hráč, nemá dostatečné vůdčí schopnosti a nedodržuje ústrojní kázeň – parádní uniformu przní frajerskými černými brýlemi. To se pochopitelně nelíbí admirálovi Shaneovi (Liam Neeson přepnutý do modu „přísný a spravedlivý“). Navíc – Alex chodí s jeho lepou dcerou Samantou (Brooklyn Deckerová), která by už ráda vztah institucionalizovala. Bude mít přísný tatík pochopení?

Kolosální privátní drama našich hrdinů naruší meziplanetární kalamita. Nepoučitelné lidstvo vyslalo signál do vesmíru. Našel příjemce, který si ho vyložil jako pozvánku ke kolonizaci a vyslal k Zemi průzkumné komando. Zaparkují svoje stroje u Havaje a vztyčí nad oblastí nějakou svou ochrannou kopuli, v níž mimoděk uvězní několik plavidel, která se tam účastnila spojeneckého cvičení. Osud lidstva závisí na jejich posádkách, najde v sobě Alex vůdcovské schopnosti ke splnění tohoto úkolu?

Bitevní loď

USA, 2012
Režie: Peter Berg
Hrají: Taylor Kitsch a další
Premiéra 19. dubna 2012

Mimouši se ukážou jako soupeř po všech stránkách vhodný. Mají jasnou technologickou převahu, představují tedy protivníka, vůči němuž si americké námořnictvo může připadat v nevýhodě. Jejich představy o taktice a strategii a přístup k boji tváří v tvář nemohou ale být projevem ničeho jiného než hovadství dimenzí vpravdě kosmických. Skutečnost, že jejich válečníci se v klíčovém momentě ukážou jako bezmocní proti dvojici modelka plus beznohý veterán, mluví za vše.

Skutečným vrcholem Bergova filmu je moment, kdy se do bojů zapojí plovoucí muzeum – bitevní loď Missouri, na niž se za tím účelem dostaví staroušci z její někdejší posádky a do boje je žene písnička od AC/DC. Tady se tvůrcůmpodařilo dosáhnout nové úrovně trapnosti či patafyziky. Některým divákům asi stud zabrání to sledovat, jiní se smějí. Dost možná i spolu s autory filmu. A ještě k té námořnici Rihanně. Že umí střílet z kanonu, jsem jí jakž takž věřil. Ale jako členka mužského fotbalového týmu, který se dostane až do finále? To už zbaštit schopný nejsem.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...