Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřela Blanka Kulínská, zakladatelka pěveckého souboru Bambini di Praga

Sbormistryně Blanka Kulínská foto: ČTK

Ve věku 87 let zemřela ve středu v Praze sbormistryně, hudební pedagožka a skladatelka Blanka Kulínská. Její život byl spjat s Českým a Československým rozhlasem a pěveckým sborem Bambini di Praga, u jehož zrodu stála.
  10:32

Natočila desítky rozhlasových snímků a rovněž nahrávek na CD. Působila jako dramaturg, absolvovala stovky koncertů a vystoupení po celém světě. O úmrtí za pozůstalé informovala muzikoložka a teatroložka Stanislava Střelcová.

Kulínská se narodila 11. ledna 1935. V devíti letech nastoupila do Kühnova dětského sboru a o rok později do nově založeného Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu, jehož sbormistrem se stal hudební pedagog a přední teoretik v oboru dětského zpěvu Bohumil Kulínský.

V letech 1950 až 1954 studovala na Pedagogickém gymnáziu pro vzdělání učitelů národních škol. Kulínský, za kterého se provdala, jí svěřil vedení přípravného oddělení Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu.

Soukromě studovala zpěv u Emmy Matouškové a Růženy Urbáškové, hudební teorii u Zdeňka Hůly a hru na klavír u Emy Doležalové. V letech 1972 až 1977 vedla Chlapecký sbor Pražského mužského sboru FOK.

Po ukončení spolupráce s Československým rozhlasem v roce 1973 stála se svým manželem u zrodu úspěšného pěveckého sboru Bambini di Praga. Později založila se synem Bohumilem Kulínským soukromou Školu sborového zpěvu při Bambini di Praga, ve které vyučovala sborový zpěv.

Sbor Bambini di Praga ukončil v roce 2011 po téměř 40 letech svou činnost. Sbor poškodila aféra jeho bývalého sbormistra Bohumila Kulínského mladšího, který byl odsouzen za zneužívání nezletilých členek souboru.

Bohumil Kulínský starší zemřel 11. dubna 1988, Bohumil Kulínský mladší byl nalezen doma mrtvý 15. září 2018.

Kulínská zkomponovala několik cyklů písní pro dětský sbor, upravila řadu lidových písní s průvodem klavíru a hudebně zpracovala pásmo Letem světem s Bambini di Praga. V listopadu 2010 obdržela od České hudební rady prestižní Cenu za celoživotní umělecký přínos k rozvoji dětského sborového zpěvu.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat