Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Festival Blik Blik opět rozsvítí Plzeň a zavede návštěvníky do městské džungle

Venkovní instalace v rámci festivalu Blik Blik foto: Blik Blik

Sedmý ročník festivalu světla a umění Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a v sobotu. Přírodní motivy protnou většinu míst festivalu. Jednou z hlavních instalací je Živý les Kateřiny Blahutové v Plzeňském Prazdroji, kde mohou návštěvníci rozzářit sedm obřích nafukovacích objektů a zároveň vhozením mince přispět na ochranu přírody a životního prostředí v Plzeňském kraji.
  17:30

Motto festivalu „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.

V pivovaru, jehož budovy zahalí do obřích projekcí uskupení Nightprojection, je umístěna také jedna ze dvou placených interiérových instalací. Výjimečně bude otevřena reprezentativní budova ředitelství pivovaru Plzeňský Prazdroj, v níž maďarské uskupení Visual Fenyszóró rozhýbá desítku upravených školních meotarů v instalaci Urban Jungle.

Instalace Živý les

Blik Blik

Společná vstupenka na dvě placené instalace je k dostání v předprodeji na www.goout.cz. Ostatní instalace ve veřejném prostoru jsou zdarma. Pro pohodlí návštěvníků budou po celé trase rozmístěna také místa s občerstvením a toalety. Více informací naleznete na webu.

Druhá placená instalace je umístěna hned na začátku festivalové trasy v Autobusové hale DEPO2015. Je jí obří interaktivní hra Netykavky od českého multimediálního umělce INITI. Jinak jsou všechny další instalace a díla přístupná zdarma.

„Jsem ráda, že Festival světla BLIK BLIK představuje již sedm let kvalitní digitální umění a zároveň ve velké míře zapojuje veřejnost všech generací z Plzně i širokého okolí. Startuje tak bohatou sezónu kulturních akcí v plzeňském veřejném prostoru.“ doplňuje k festivalu radní pro kulturu a památkovou péči města Plzně Eliška Bartáková.

Důležitým tématem festivalu je zmenšení ekologické stopy. Produkční tým DEPO2015 řeší ještě více než v minulosti spotřebu energií. Festival využívá v maximální možné míře ekologické zdroje světla a projekcí. Navíc se vypíná na pět desítek lamp veřejného osvětlení. Dalším z opatření je úspora více než 50 % veškerých tiskovin a větší důraz na digitální komunikaci.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...