Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Bluesový král Buddy Guy se loučí s publikem. V Praze zahraje v červenci

Buddy Guy foto: Liver Music

Před čtyřmi roky jej čeští fanoušci viděli na vyprodaném koncertu v pražské Lucerně poprvé, příští rok budou mít tuto možnost naposledy. Buddy Guy, legendární šestaosmdesátiletý bluesový kytarista, zpěvák a jeden z nejvlivnějších hudebníků historie, vystoupí v rámci rozlučkového turné nazvaného Damn Right Farewell 16. července v pražském Kongresovém centru.
  15:30

Na koncertě zahraje Buddy Guy nejznámější skladby jak z celé své bohaté kariéry, tak i z nové desky The Blues Don’t Lie, která vyšla letos v září a je opět nominována na Grammy. Před Buddym Guyem, který na současných pódiích vystupuje stále ve skvělé formě a s obvyklou dávkou showmanství, se jako předskokan představí jeho dlouholetý spolupracovník, skladatel a producent Tom Hambridge. Vstupenky budou k dostání v síti Ticketportal od 9. prosince.

Ve svých osmdesáti šesti letech je Buddy Guy držitelem osmi cen Grammy, ceny Grammy za celoživotní přínos z roku 2015, celkem třiceti osmi cen Blues Music Awards (více než kdokoliv jiný), ocenění Century Award časopisu Billboard nebo pocty Kennedyho Centra za celoživotní přínos americké kultuře. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 23. místo v rámci 100 nejlepších kytaristů všech dob. Od roku 2005 je členem Rock´n´rollové síně slávy.

Jako průkopník tzv. chicagského blues svojí hrou na kytaru významně ovlivnil Jimiho Hendrixe, Erica Claptona, Keithe Richardse, Jimmyho Page, Jeffa Becka nebo Stevie Ray Vaughana. „Byl pro mě něco jako Elvis Presley pro jiné lidi,“ prohlásil Eric Clapton, když ho uváděl do Rock´n´rollové síně slávy. „Určil mi směr, byl mým pilotem.“

Album The Blues Don’t Lie vyšlo letos 30. září. „Je nejen brilantní moderní nahrávkou vycházející ze subžánru chicagského blues, ale také hluboce osobní výpovědí,“ napsaly v recenzi LN a dodaly: „Někdo považuje blues za historický hudební žánr. Buddy Guy na novince ale opět dokazuje, že ani ty největší legendy ještě zdaleka neřekly své ´amen´ a jejich následovníci mají co dělat, aby se jim alespoň přiblížili.“ Podobně jako kytaristovy předchozí nahrávky se nové album hned dostalo na vrchol bluesového žebříčku a bylo rovněž nominováno na Grammy.

Buddy Guy se narodil v roce 1936, vyrůstal jako jedno z pěti dětí v Louisianě v malém městečku Lettsworth. Buddymu bylo pouhých sedm let, když si doma sestavil improvizovanou dvoustrunnou kytaru. V roce 1957 se přestěhoval do Chicaga, kde hrál na mnoha nahrávkách labelu Chess Records s jejich tehdejšími umělci jako Howlin´ Wolf nebo Muddy Waters, a posléze začal vydávat vlastní desky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat