Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bohnice zažívají pořádný blázinec, Mezi ploty přilákaly už 15 tisíc lidí

Kultura

  9:25aktualizováno  19:57
PRAHA - Festivalu Mezi ploty v pražské psychiatrické léčebně v Bohnicích, jehož cílem je bourat bariéry mezi pacienty psychiatrických léčeben a veřejností, se zúčastnilo podle ředitele festivalu Roberta Kozlera asi 15 tisíc lidí. Akce bude pokračovat i v neděli.

Festival Mezi ploty 2008 foto: meziploty.cz

Festival se koná už podevatenácté a nabízí hudební, divadelní a výtvarný program. Součástí je i jarmark výrobků chráněných dílen. Pražské části festivalu předcházel program v psychiatrických léčebnách v Brně a Dobřanech na Plzeňsku. Každoročně ho navštíví tisíce lidí. Letos by mohlo sluníčko přilákat kolem 30 tisíc lidí, což by bylo dvakrát více než loni, kdy pršelo, uvedl Kozler.

Mezi ploty podle něj nejsou typickým festivalem. Vyhledává ho nejen hudební publikum, ale i lidé, kteří si v programu pečlivě vybírají třeba divadelní program. "Kdo by jen tak chodil do psychiatrické léčebny než ten, kdo je vlastně normální, schopný nadhledu, tolerance a nemá předsudky," míní.

Na festivalu vystoupily například kapely Toxique, Sunflower Caravan nebo Švihadlo. Představila se i některá pražská divadla. Festival nabízí široké spektrum představení od loutkového divadla přes pantomimu, pohybové divadlo, výtvarné dílny či autorské čtení až po různé hudební žánry.

Festival navštívili hlavně mladí lidé, ale areálem procházeli i lidé starší a děti. Někteří z účastníků tvrdili, že určitě přijdou i v neděli. "Chodím sem dlouho, asi 15 let, každý rok. Zaujal mě nejvíc Dan Bárta. Festival má zvláštní atmosféru, není tu alkohol, možná i to se na tom podílí," řekl jeden z účastníků, Tomáš z Prahy.

Projekt Mezi ploty, k jehož základním myšlenkám patří od jeho počátků snaha o odtabuizování oblasti psychiatrie a bourání pomyslných plotů mezi světy takzvaně nemocných a takzvaně zdravých lidí, se řadí mezi nejvýraznější a nejrozsáhlejší umělecké přehlídky v České republice. Podle organizátorů je ojedinělý i v mezinárodním měřítku, protože není známo, že by se někde ve světě konala v psychiatrické léčebně akce podobného rozsahu a zaměření.

Autoři: ,