Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Legendy elektronické hudby Depeche Mode znovu v Praze

USA

  17:00
PRAHA - Jedna z mála kapel, pro kterou opravdu platí označení kultovní, zahraje v pondělí v pražské O2 areně. Kult Depeche Mode vznikl už v 80. letech 20. století, kdy se jejich fanoušci začali oblékat stejně temně a "goticky" jako zpěvák Dave Gahan.

Celosvětově za léta kariéry podle dostupných zdrojů prodali na 100 milionů alb a singlů foto: MAFRA: Šula MichalČTK

Depeche Mode výrazně ovlivnili počátky elektronické hudby a inspirovali mnohé další. Na posledním albu Delta Machine z loňského roku skupina textově a zvukově mixuje dřívější alba Violator a Songs of Faith and Devotion, a navazuje tak na období své největší slávy.

"Depešáci" prorazili ve světě singlem Just Can't Get Enough z alba Speak & Spell v roce 1981. Kapela se dala dohromady o rok dřív v anglickém Basildonu ve složení Gahan, Martin Gore, Andrew Fletcher a klávesista Vince Clarke. Ten však po roce odešel, neboť chtěl dělat trochu jinou muziku než Gore. Depeche Mode se stali jednou z průkopnických kapel, které používaly nové metody samplování přírodních zvuků. Oblíbili si také vydávání svých písní v několika remixech.

Skupina Depeche Mode vznikla v roce 1980 v britském Basildonu

V polovině osmdesátých a v devadesátých letech rostla popularita skupiny v USA (poprvé tam na sebe upozornili singlem People Are People z roku 1984) i její vliv na objevující se techno a house hudební scénu.

Zavolejte si svému Ježíšovi

V roce 1989 vyšly v britských novinách inzeráty pod názvem Váš osobní Ježíš. Později inzerát obsahoval i telefonní číslo, na kterém bylo možno si stejnojmennou píseň poslechnout. Tento singl z desky Violator (1990) znamenal změnu, kdy dosavadní styl Depeche Mode nahradily dokonce i kompozice inspirované blues a country. Album Violator je pokládáno za nejlepší desku, co vydali.

Na rockovějším albu Songs of Faith and Devotion z roku 1993 experimentovali s aranžemi v podobě zvukově zkreslených elektrických kytar, kláves a živých bubnů. Ke zvuku kapely přispěly i ženské gospelové vokály. V červnu 1995 odešel nástupce Clarka, Alan Wilder. Depeche pokračovali dál a další tři alba byla sice úspěšná, ale hudebně neobjevná.

David Gahan na koncertu v květnu 2013 v Budapešti

Na nedávném albu s názvem Sounds of the Universe z roku 2009 zní současný zvuk nahraný za použití starých nástrojů. Pomohl tomu zájem kytaristy Martina Gora o analogové syntezátorové přístroje, které kvůli natáčení horečně skupoval v internetových aukcích.

Celosvětově prodali Depeche Mode podle dostupných zdrojů na 100 milionů alb a singlů. Mezi nejznámější skladby této formace, pojmenované po francouzském módním magazínu, patří Walkin In My Shoes, Stripped, Black Celebration či Enjoy The Silence.

K poslednímu natočil klip fotograf a režisér Anton Corbijn, kterého skupina bere jako dalšího člena kapely. Corbijn je zároveň autorem vizuální podoby živých vystoupení a bookletů CD.

Depeche Mode v pražské O2 Areně v roce 2010.

Kult ortodoxních "depešáků" v Čechách přetrval dodnes. "Pořád vypadají jako před lety, vlasy jim sice už prořídly, ale pořád se tváří, oblékají a chovají jako Davidové Gahanové," usmívá se Jaroslav Rudiš, který v Činoherním studiu v Ústí nad Labem nastudoval černou komedii o prvním a posledním fanouškovi skupiny v Československu, nazvanou podle jednoho jejího hitu - Strange Love.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...