Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britští Van Der Graaf Generator v Arše zahrají na muzejní exponát

Kultura

  15:30
PRAHA - Kultovní artrocková kapela zahájí své evropské turné koncertem v Praze.

Skupina Van der Graaf Generator foto: 2media

Vystoupení v pražském Divadle Archa se uskuteční 16. června ve 20 hodin. Zakládající a nejznámější člen kapely Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí) se do České republiky vracejí po dvou letech.

Při své poslední návštěvě představili za značného zájmu publika album A Grounding In Numbers. V červnu zahrají to nejlepší z dosavadní hudební tvorby, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila i raritní kousky, které v u nás zazní naživo vůbec poprvé.

Koncert je součástí série, kterou oslavuje své desáté narozeniny hudební festival United Islands České spořitelny.

Lidé versus stroj

Návštěvu Prahy členům kapely zpestří jedno mimořádné setkání, a sice se skutečným Van de Graaffovým (odlišné spelování je v pořádku) generátorem, novým cenným exponátem Národního technického muzea.

Rozměrný, 5,5 metrů vysoký, elektrostatický generátor velmi vysokého napětí typu Van de Graaff, v němž je integrován lineární urychlovač nabitých částic, je jediným zařízením tohoto typu a v této velikosti v České republice. Od konce 50. let 20. století až do dubna loňského roku byl v provozu v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy.

Shodou náhod, po měsících příprav, se generátor stal součástí sbírek Národního technického muzea právě v těchto dnech, takže nic nebrání vzácnému setkání kapely s unikátem, jehož název se díky ní zapsal do hudebních dějin.

Van Der Graaf Generator

Jedna z nejznámějších anglických artrockových kapel. V roce 1967 ji založil Peter Hammill se svými spolužáky na Univerzitě v Manchestru. Skupinu pojmenoval Van Der Graaf Generator po přístroji na výrobu statické elektřiny. V původní sestavě však vydržela jen necelý rok. Po několika změnách přišel roku 1970 saxofonista a flétnista David Jackson, jenž se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb VDGG. V roce 1972 - přestože byli na vrcholu - Peter Hammill formaci rozpustil a vydal se na sólovou dráhu. Roku 1975 se pánové dali na další tři roky znovu dohromady a v tomto období vznikla kritikou i fanoušky oceňovaná deska Godbluff, po níž následovala alba Still Life, World Record a The Quiet Zone / The Pleasure Dome. V roce 2005 Van Der Graaf Generator znovu obnovili činnost a od té doby stihli vydat tři další nahrávky. Poté, co od nich odešel saxofonista David Jackson a kapela, fungují opět v tříčlenné sestavě ve složení Hugh Banton, Peter Hammill a Guy Evans.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat