Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bylo odvolání ředitele NG správné? Odborníci se neshodnou

Kultura

  19:00
PRAHA - Kritici vytýkají odvolanému řediteli Národní galerie Vladimíru Röselovi nedostatečnou vizi. Někteří odborníci však vidí větší nedostatky na straně ministerstva kultury a ministryně Aleny Hanákové.

Odvolaný ředitel NG Vladimír Rösel (vlevo) a pověřený ředitel této instituce Vít Vlnas foto: MAFRA - Tomáš Krist

Podle některých odborníků byl krok ministryně správný, neboť Národní galerii v čele s Vladimírem Röselem chyběla koncepce. Jiní míní, že pokud měl být odvolán, tak již mnohem dříve. Podle některých členů komise pro otázky galerií zřizovaných ministerstvem kultury je odvolání Rösela dokladem nekompetentního jednání ministryně.

Zápisy byly ostřejší než jednání

"Odvolání ředitele NG je dalším dokladem diletantského řízení resortu, které poškozuje české kulturní instituce," řekl historik umění Ladislav Kessner. "Jeho počínání ve funkci jsem mnohdy vnímal kriticky. Přesto nebyl důvod pro jeho okamžité odvolání, zejména za situace, kdy mu ministerstvo kultury výkon funkce objektivně ztěžovalo," uvedl. Komise na svém posledním jednání podle něj odmítla explicitně hodnotit činnost vedení. "A zejména závěr o tom, že ve své práci selhává - což si evidentně ministerstvo přálo slyšet," řekl Kessner.

To, že se jednání komise a následné zápisy pořizované zástupci ministerstva někdy lišily v neprospěch Rösela, uvádějí někteří členové komise, kteří si ale nepřejí být jmenováni.

Rozuměl Rösel poslání galerie?

"S odvoláním pana Rösela souhlasím. K tomuto kroku se ale paní ministryně měla odhodlat už mnohem dříve. Známky o tom, že se pod novým vedením stále nedaří nastartovat obnovu zásadní muzejní instituce, měla již dříve," řekl bývalý ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek. Rösel podle něj nerozuměl poslání a smyslu galerie a nenaznačil, jakou roli jí chce přisoudit. "Už méně souhlasím, že pan Rösel nemá kvalifikaci pro vedení instituce" míní Koryčánek.

Krok ministerstva kultury naopak chápe a považuje za správný děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík. "Myslím, že NG potřebuje jasně definovaný koncepční směr," uvedl.

Odvolání Rösela přivítal také umělec Jiří David, který byl kritikem nejen jeho, ale i předchozího šéfa NG Milana Knížáka.

Konkurz nebude, odborníci jen vytipují kandidáta

Ministerstvo kultury ve čtvrtek uvedlo, že NG je stále v červených číslech. "Na letošní rok naplánoval bývalý ředitel nižší hospodářský výsledek z hlavní činnosti a nižší míru soběstačnosti než bylo dosaženo v 2012. Pan Rösel byl jmenován jako krizový manažer, který vyvede NG z ekonomického propadu a zvýší její soběstačnost. To se nestalo," uvedla mluvčí Lenka Brandtová.

Vedení NG ale uvádí, že rozpočet na rok 2013 je plánován jako vyrovnaný při státní dotaci stejné jako loni a nižší odhady výnosů z vlastní činnosti souvisejí právě se snižováním státního příspěvku - s méně penězi lze dělat jen málo výstav s menší návštěvností.

Ministerstvo také upřesnilo, že nevypíše na Röselova nástupce konkurz, ale skupina odborníků vytipuje kandidáty a doporučí jednoho k přímému jmenování. "Grémium bude také přihlížet k výsledku výběrového řízení z roku 2011, takže je možné, že mezi vytipovanými kandidáty budou účastníci tohoto výběrového řízení," uvedla mluvčí. Konkurzu se tehdy účastnili historik umění Jiří Fajt nebo bývalý ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...