Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chalupeckého cena má pět finalistů, vrací se do Národní galerie

Kultura

  12:10
PRAHA - Mezinárodní porota finalisty vybrala z mladých výtvarníků, kterých se letos přihlásilo 79, nejvíce ve více než dvacetileté historii soutěže.

Veletržní palác, sídlo sbírky moderního a současného umění NG foto: arciv LN - Jindřich Mynařík

Letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl.

Cena se letos vrací do Veletržního paláce, který na podzim představí práce finalistů a bude hostit i listopadové vyhlašování vítěze. Organizátoři soutěže dnes novinářům řekli, že nově se bude výstava finalistů konat společně s expozicí loňského laureáta Vladimíra Houdka.

Finalisté se veřejnosti opět představí od května do září nejen v Praze, ale i v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vybrala je porota, které potřetí předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer. "Porota se rozhodovala nepopulisticky a ocenila opravdu výjimečné umělecké výkony autorů, kteří mají svými riskantními projekty někdy malou šanci prosadit se na veřejnosti," řekla předsedkyně Chalupeckého společnosti Lenka Lindaurová.

Vítěz získává 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, letos znovu v Národní galerii, která se ke spolupráci s Chalupeckého společností vrátila po 12 letech. Laureát také získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a vystaví svoji tvorbu v galerii některého z Českých center.

Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013

Daniela Baráčková porotu přesvědčila prací s nejrůznějšími médii. Vytváří akce, videa, obrazy, instalace a ve svých projektech tematizuje své osobní prožitky. Intuitivním zprostředkováním zdánlivě jednoduchých událostí či pohnutek vytváří inscenovaná díla s obecným přesahem.

 

Autor, editor a zakladatel nezávislého nakladatelství Ausdruck Books Aleš Čermák porotu zaujal svým zájmem o téma komunikace, jímž se zabývá v hlubší rovině, než je zdánlivě aktuální elektronická komunikace.

 

Dominik Lang je ve finále již potřetí. Podle poroty je jedním z nejslibnějších mladých umělců v Česku i na mezinárodní scéně. Ve svých instalacích znovu uvažuje nad modernistickou tradicí a kombinuje ji se současnými způsoby prezentace.

 

Václav Magid se dostal do finále již podruhé, byl vybrán především na základě svých posledních projektů, v nichž analyticky zkoumal vzájemné pozice umění, filozofie, estetiky a sociální sféry.

 

Richard Nikl je veřejnosti zatím málo známý, fascinuje ho radikální nahodilost technologických sítí, nekonečný proud obrazů a nepřetržité obměňování digitálního materiálu, které od základů proměňuje uvažování o původu a odkazování.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...