Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Čauki mňauki, Andělé. Hudebních cen je hodně, ale s různým étosem

Kultura

  17:30
Nominace na ceny Anděl přinesly částečně jména, která už se objevila v cenách Vinyla a Apollo. Kolik hudebních cen u nás má tedy smysl?

Anděl 2012: Zpěvákem roku je Vojtěch Dyk. foto: MAFRA- Jan Zátorský

V trojicích "hlavních" nominací Anděla (vyhlášení, byť za rok 2013, bude až v květnu) lze číst jména ze starého mainstreamu, případně mladšího žánrového showbyznysu: Michal Horáček, Monkey Business, Vojtěch Dyk (jako zástupce alba Čauki mňauki skupiny Nightwork), Matěj Ruppert, Kryštof, Tomáš Klus, Mandrage, Lenny. O ty v novějších cenách, které vznikly jako vymezení k "akademii populární hudby", zájem nebyl. Ale jinak se celkem osm andělských nominací čtyř osobností kryje s nominacemi ceny Apollo: viz Dan Bárta a kapely Never Sol, Bratři Orffové a Ille. Album SEATskupiny Vložte kočku získalo jak letošní cenu Vinyla, tak žánrového Anděla v kategorii elektroniky. Další ze žánrových cen, udílených před dvěma týdny, získal Kittchen (nominovaný letos jak Vinylou, tak Apollem).

Hodnota ceny se odvíjí od toho, kdo ji udílí

K čemu tedy zakládání nových cen bylo? Nejsou zbytečné? Odpověď asi souvisí s nadčasovým postřehem, že hodnota každého ocenění se odvíjí od toho, kdo je udílí. Apollo svolalo do poroty mediální a dramaturgické zastánce generačně mladšího popu: nemá "umělecké" ambice (ty má Vinyla, jejíž étos i většina vítězů jsou světu Anděla těžce vzdáleny), ale hledá zadostiučinění pro tu zónu zábavné hudby, která spoléhá nejméně tolik na inovaci jako na žánrovou setrvačnost.

Projekt Piana na ulici získal ocenění Vinyla jako počin roku 2013. K sociálním proměnám v hudbě ceny jako Anděl dosáhnout neumějí.

Nemá smysl vnímat Apollo jako arbitry náročné kultury: ale s uměřenou mírou marketingové praktičnosti se jeho zakladatelé zastali živého českého popu v době, kdy Anděl udílel vavřín za Bílé vánoce Lucie Bílé. Anděl má dnes ze všech cen nejslabší kredit, dlouhodobě pro scénu nic nedělá a klipy z jeho ceremoniálu se sdílejí na webu jako recese: i přesto platí, že v jeho porotě ještě pořád sedí dost novinářů, kteří za vliv na výsledek vždy znovu poslouží podniku Petra Šišky – podniku, který se neumí odpoutat od zanikajícího světa korporátních hudebních firem.

V letošních andělských nominacích by se "nezávislejší" hudebníci nepochybně neobjevili, kdyby jim Apollo a Vinyla nevydobyli silnější veřejný kredit. V tomhle smyslu tu způsobili posun. Už i Anděl cítí, že časy se mění. Koneckonců, když přejímá tenhle typ nominací, samotnému Apollu a Vinyle se uvolňuje prostor a mohou udělat další krok.

A pokud bychom měli mít méně cen, vím hned, kterou bych nepostrádal.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...