Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cenu Jindřicha Chalupeckého má Vladimír Houdek

Kultura

  20:51
BRNO - Malíř Vladimír Houdek byl na slavnostním večeru v brněnském Divadle Husa na provázku vyhlášen letošním držitelem ceny určené výtvarníkům do 35 let.

Díla finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého: Vladimír Houdek foto: Cena Jindřicha Chalupeckého

Čerstvý laureát Chalupeckého ceny Vladimír Houdek zastupuje mezi finalisty tradiční médium malby. Pro výstavu finalistů v brněnském Domě pánů z Kunštátu připravil 20 pláten s temnou barevnou paletou tvořenou zejména odstíny černé a šedé. Vlepil do nich papírové plochy, na které dále maloval, a vznikly tak netradiční koláže, které spojuje motiv kruhu.

Výtvarník Vladimír Houdek

Dalšími letošními finalisty byli Richard Loskot, Jiří Thýn, Adéla Babanová a Jiří Franta s Davidem Böhmem. Ovítězi rozhodovala sedmičlenná mezinárodní porota. Laureát získává 100 tisíc korun a možnost rezidenčního pobytu v zahraničí. Finálová výstava v Domě pánů z Kunštátu zůstává veřejnosti přístupná do 9. prosince.

Iniciátorem byl Václav Havel

Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje každoročně od roku 1990, kdy její vznik iniciovali Václav Havel, Theodor Pištěk a Jiří Kolář. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, ocenění postupně získala řada umělců, kteří dnes patří v Česku k nejuznávanějším. Příští rok budou finalisté vystavovat v Národní galerii v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!