Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thýn i Chochola na Manifestě. Prestižní výtvarná přehlídka v Curychu představí české umění

Kultura

  16:00
Na letošní přehlídce Manifesta, jež patří k nejvýznamnějším událostem v současném výtvarném umění, se představí také čeští umělci Jiří Thýn a Matyáš Chochola. Připravili nové artefakty přímo pro tuto přehlídku. Díla Jiřího Skály, Jana Vágnera a Romana Štětiny budou součástí další skupinové expozice. Putovní bienále Manifesta se od svého založení v roce 1994 koná pokaždé v jiném evropském městě a s jiným kurátorem. Letos začne 10. června v Curychu a česká účast je pravděpodobně nejvyšší od jejího založení.

Jiří Thýn, Bez názvu, z cyklu Základni studie, 2011, nenarativní fotografie foto: Reprofoto

Manifesta vznikla jako putovní typ výstavy, která se má neustále proměňovat a nově definovat. V každém z ročníků podoba přehlídky vyrůstá na místně specifických podmínkách. Kurátorem letošní Manifesty je německý umělec Christian Jankowski. Přehlídku pojímá netradičně - vztahuje se k tradici Curychu jako cechovního města a třicítku umělců, které vybral po celém světě, spojil s tamními obyvateli různých profesí. Manifesta ale celkově předvede díla 130 umělců.

Z těch, kdo vytvářeli artefakty přímo pro Manifestu a měli svůj protějšek v některém z curyšských obyvatel, je to třeba Matyáš Chochola. Spolupracoval s kickboxery, do keramické hlíny, kterou měl v rukou, snímal otisky jejich pěstních úderů a kopů. Vypálená hlína pak nese energii, kterou kickboxeři do ran soupeři vkládají Jiří Thýn si z představitelů curyšských profesí vybral mladou asistentku patologie - sháněl prý někoho, kdo rutinně přichází do kontaktu s extrémní zkušeností. Ve svém díle chce zachytit to, jak člověk díky každodenní zkušenosti se smrtí prožívá život úplně jinak. Jiří Thýn pracuje převážně s fotografií.

Jankowski se kurátorsky podílel také na sekci Historická expozice, která zahrnuje díla z posledních 50 let. Spolu se zmíněnými českými umělci jsou v ní zastoupena i slavná jména - český rodák a významný představitel německého poválečného umění Harun Farocki, dnes „nejdražší fotograf“ Andreas Gursky či režisér Andrej Tarkovskij. Na Manifestě s tématem What People Do for Money: Some Joint Ventures participují také třeba Michel Houellebecq, Maurizio Cattelan či Jon Rafman.

K českým umělcům, kteří se dříve Manifesty zúčastnili, patří Ján Mančuška, Kateřina Šedá, Barbora Klímová, Tomáš Vaněk a Zbyněk Baladrán. Až na Zbyňka Baladrána jde o držitele prestižní tuzemské Ceny Jindřicha Chalupeckého, ten však byl několikrát v jejím finále. Laureáty Chalupeckého ceny jsou také Jiří Skála a Roman Štětina.

Letošní Manifesta je jedenáctou v pořadí, na přehlídce Manifesta 8, která se v roce 2010 konala ve španělských městech Murcia a Cartagena, se podílela iniciativa Tranzit.org působící v Česku, jejímž členem je i Zbyněk Baladrán.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!