Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Cenu Jiřího Ortena získal básník Těsnohlídek mladší

Kultura

  18:38
PRAHA - Cenu pro mladé spisovatele pojmenovanou po Jiřím Ortenovi na veletrhu Svět knihy dostal Jan Těsnohlídek mladší.

Vítěz Ceny Jiřího Ortena 2010 Jan Těsnohlídek mladší. foto: ČTK

Porota mu ji udělila za básnickou sbírku Násilí bez předsudků, jíž dali přednost před prvotinou Jana Němce Hra pro čtyři ruce a kritikou i čtenáři vyzdvihovaným románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch.

Básnická prvotina třiadvacetiletého Těsnohlídka je podle poroty generační básnickou výpovědí o revoltě "v době, kdy se k ní těžko hledá důvod". Autor patří ke generaci, která vyrostla po roce 1989, její pocity se autor snaží lyricky vyjádřit a kriticky reflektuje současný svět. Knížka nejprve vyšla jako příloha časopisu Psí víno, náklad byl rozebrán a sbírka vyšla ve druhém vydání.

Cena Jiřího Ortena se letos udílela potřiadvacáté, její zisk bývá často předzvěstí dalších úspěchů jejích laureátů. Mezi nimi jsou například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý či Petra Hůlová.

Ocenění dostává autor prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než 30 let. Partnerem ceny je pražský magistrát. Vítěz obdrží odměnu 50.000 korun.

Autoři: ,