Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do Kutné Hory se po roce sjedou básníci. Začíná XXII. ročník ‚Ortena‘

Kultura

  14:19
KUTNÁ HORA/PRAHA - Ortenova Kutná Hora patří bezesporu mezi nejoblíbenější literární festivaly a soutěže v Česku. Svou roli však nehrají jen kulisy historického centra, ale i bohatý program. Ten v letošním roce nabídne tradiční autorská čtení, jazzový večer či kompozici z básní Josefa Lederera a Jiřího Ortena v režii Hany Kofránkové.

Festival Ortenova Kutná Hora probíhá v historickém centru města. foto: Fotoarchiv LN

Poezie začíná být zase "cool", říká čerstvý nositel Ortenovy ceny

Do letošního ročníku se zapojilo celkem 71 přispěvovatelů. Součástí pátečního slavnostního vyhlášení bude také pořad z prací laureátů soutěže, který se každoročně těší velké oblibě.

Následovat bude vystoupení slovenské básnířky Mirky Abelové, prozaika Davida Zábranského a šéfredaktora časopisu pro současnou poezii Tvar Adama Borziče. Během sobotního večera se představí spisovatelka Petra Hůlová či cenami ověnčený autor pro děti Radek Malý.

Mladí básníci budou mít možnost prezentovat svou tvorbu před návštěvníky festivalu, ale také si o ní pohovořit se členy poroty během literárního semináře v sobotu dopoledne.

Jiří Orten byl významný český básník, na jehož počest se festival koná. Orten oplýval velkým talentem a svou tvorbou ovlivnil mnoho literátů. Zemřel na následky zranění po sražení německou sanitkou ve věku 22 let. Do soutěže se tak mohou zapojit mladší nebo stejně staří autoři.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!