Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět knihy připomněla divadla v osmi městech

Česko

V rámci divadelního doprovodného programu Světa knihy se od 15. dubna do 15. května představilo či představí 30 inscenací na 20 scénách. Mezi účinkujícími se objevily například pražské soubory Buchty a loutky, Divadlo v Dlouhé, královéhradecké Klicperovo divadlo, liberecké Naivní divadlo či ostravské Divadlo loutek.

Celkem se do projektu Svět knihy na jevišti se svými dramatizacemi literárních předloh zapojila divadla v osmi městech: Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Pardubicích, Praze, Příbrami a Uherském Hradišti. Výběr titulů se přitom zaměřil na dvě tematické linie – jednou z nich jsou adaptace knih pro děti a mládež.

Inspirace divadlem „Obecně se dnes tvrdí, že pouto dětí k literatuře je zpřetrhané a děti samy jsou lákány jinými médii, které je od knihy odvádějí,“ poznamenává dramaturgyně divadelního programu Lucie Němečková. „Ty, kdo si cestu ke knize či do divadla již našli, můžeme během přehlídky i veletrhu inspirovat novými zážitky. Ty, kdož váhají, může právě tento ročník povzbudit a přivést do divadla či k literatuře.“ Druhé téma, který divadelní přehlídka akcentovala, představují kultury různých etnik. „Tam, kde politika v porozumění mezi lidmi různých kultur a vyznání selhává a rozděluje, mají kultura, literatura a divadlo šanci spojovat,“ připomíná Lucie Němečková. „Složité jsou často i vztahy v soužití různých etnik a menšin žijících v jedné zemi. Jejich kulturu, zvyky či tradice vnímáme často povrchně, černobíle, lhostejně.“ V programu Světa knihy na jevišti tak nemohly chybět tituly, které pomáhají podobné názorové stereotypy rozbíjet. K takovým patří i večer romských pohádek, básní, písní a anekdot Šumen Romale – Poslyšte Romové v pražském Divadle Viola.

Ale i geograficky hodně vzdálené kultury si jsou podle dramaturgyně Němečkové mnohem bližší, než by se na první pohled mohlo zdát: „Nakonec zjistíme, že taková afrobrazilská kultura může mít mnoho společného se středoevropskou a že indický starověký epos promlouvá i k dnešním divákům.“ V závěru přehlídky se v Praze ještě představí Divadlo Minaret s inscenací Pohádkový Minaret (9. 5.), Café teatr Černá labuť s komedií Evropa (10. 5.), Divadlo ABC s eposem Mahábhárata (11. 5.) a Divadlo v Dlouhé s adaptací knihy Ireny Douskové Oněgin byl Rusák. A v Pardubicích můžete ještě 12. května navštívit muzikál Cikáni jdou do nebe.

Autor: