Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cenu Pavla Kouteckého vyhrála Jana Ševčíková. Za dokument Opři žebřík o nebe

Kultura

  22:25
PRAHA - Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Jana Ševčíková za film Opři žebřík o nebe o svérázném slovenském faráři Mariánu Kuffovi. Ten se v Žakovcích pod Tatrami stará o bezdomovce, bývalé vězně, alkoholiky, drogově závislé, tělesně postižené, a další sociálně znevýhodněné osoby, které by jinak skončily na ulici.

Režisérka Jana Ševčíková, která obdržela cenu Pavla Kouteckého. foto: ČTK

Cena byla předána dnes v pražském Divadle Archa už podeváté.

V porotě zasedli spisovatelka a literární historička Radka Denemarková, fotograf Tono Stano, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Ondřej Kamenický z Jednoho světa a Štěpánka Korytová z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Porotci u vítězného titulu ocenili poctivost, s níž Ševčíková zdokumentovala životní příběh faráře Kuffy, bývalého horolezce. Na slavnostním večeru převzala kromě sošky sklářského výtvarníka René Roubíčka i 100 tisíc korun.

Ceny FITES získal Forman, Ševčíková, Mádl i Daniela Drtinová

Film Opři žebřík o nebe podle poroty vstupuje do světa všech postav citlivě, ale neuhýbavě. Je i precizní studií o tom, že žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o každém zlu, které koná. Vznikal pět let, režisérka si z podtatranské fary přivezla 240 hodin natočeného materiálu. K neobvyklému faráři se dostala díky článku v novinách. Na faře v Žakovcích žije na 250 sociálně vyloučených lidí, kteří by jinak byli na ulici.

Soutěže v Karlových Varech i v Jihlavě

„Farář Marián nekáže žádné teorie a nepředkládá intelektuální teze o občanskoprávní pomoci. Jeho síla pochází především z víry - i když ho denně potkáváte v zablácených pohorkách, montérkách a vaťáku od cementu. Příchozím nabízí příležitost pro lepší život, ale chce od nich, aby se zapojili. Pokud chtějí brát, musí se naučit dávat,“ popsala režisérka mnohdy jeho sisyfovské úsilí. Několik jeho „svěřenců“ sledovala i v běžném životě mimo faru, pokud měli sílu odejít.

Snímek Opři žebřík o nebe byl vloni uveden v soutěžích v Karlových Varech i v Jihlavě, Ševčíková za něj letos získala výroční cenu Trilobit za mimořádný počin v oblasti audiovizuálních děl.

Režisér Koutecký zemřel tragicky ve svých 49 letech v roce 2006. Byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena nesoucí jeho jméno se uděluje z iniciativy producentky Jarmily Polákové z Nadace Film & Sociologie pokračovatelům jeho díla, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech ji převzali režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám spolu s Tomášem Bojarem a Bára Kopecká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!