Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmový aktivismus v praxi: podívejte se na Auto*Mat a natočte vlastní film

Kultura

  6:00
Natočit svůj vlastní příspěvek k online filmové mapě zajímavých či problematických míst v Praze i celé republice mohou zájemci z řad veřejnosti v rámci projektu My Street Films. Druhý ročník filmového projektu doprovodí letní workshopy s dokumentaristkami Apolenou Rychlíkovou, Terezou Reichovou a s výtvarníkem Vladimírem Turnerem, jejichž hlavním tématem bude filmový aktivismus. Bonusem pro čtenáře serveru Lidovky.cz je online projekce filmu Auto*Mat režiséra Martina Marečka, který mapuje začátky stejnojmenné občanské iniciativy usilující o zlepšení veřejného prostoru v Praze. Film můžete vidět zdarma až do neděle 21. června.

My Street Films doplňují semináře pro filmové amatéry. foto: My Street Films

Právě sdružení Auto*Mat je partnerem dvou letošních doprovodných akcí k projektu, které odstartují 25. června na pražském Nákladovém nádraží Žižkov seminářem nazvaným Aktivistický film a jeho podoby. Na semináři představí svůj dokončovaný absolventský film Epidemie svobody dokumentaristka Tereza Reichová, studentka Katedry dokumentárního filmu na pražské FAMU, jejíž starší snímek Manuál na výrobu teroristy se zabýval politickými graffiti baskické Navarry. Reichová prostřednictvím filmu účastníkům ukáže, jak náročné může být  zprostředkovat citlivá témata širokému publiku. 

Další lektorkou semináře bude režisérka Apolena Rychlíková, která na rozboru svého filmového debutu Vajíčka ukáže, jak o komplexních tématech vyprávět krátkou formou. Třetí lektor večera, výtvarník a filmový tvůrce Vladimír Turner, se zaměří na Do It Yourself videotvorbu a dokumentaci společenských aktivit vedených zdola. Jak sám totiž tvrdí: „Pokud chce být aktivista ve 21. století úspěšný, je pro něj dokumentace a následná medializace jeho akce stěžejní částí procesu.“ Večer uzavře projekce snímku Verdikt v Maďarsku sledujícího soudní proces s přívrženci krajní pravice obviněnými z vraždy šesti Romů. Film režisérky Eszter Hajdú si v roce 2014 odnesl hlavní cenu festivalu Jeden svět a významně uspěl také v zahraničí. 

V červenci bude program pokračovat workshopem opět pod vedením Reichové, Rychlíkové a Turnera, který proběhne 12. července. Na workshop, realizovaný ve dvou částech - dopolední konzultace a odpolední praxe - je nutné se předem registrovat. Více info ZDE.

Podívejte se zdarma na film Auto*Mat režiséra Martina Marečka, jednoho ze zakladatelů stejnojmenné občanské iniciativy: 

Ještě před seminářem a workshopem proběhne 22. června open air premiéra posledního snímku jednoho z filmových lektorů Vladimíra Turnera Terra Nullius* Nikým neovládaná část zemského povrchu. Film se zabývá průzkumem pražského Rohanského ostrova, který se v důsledku transformace městské krajiny stal opuštěnou divočinou. Součástí premiérového večera, který proběhne v prostoru Přístav 18600, bude procházka Rohanským ostrovem za doprovodu botanika. Pro projekci bude následovat diskuze s tvůrci a aktéry dokumentu.

Vlastní filmy do projektu My Street Films je možné přihlašovat online do 7. září.

Autor: