Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smutek v předaleké galaxii. Han Solo je černou ovcí rodiny Star Wars, v kinech se mu vůbec nedaří

Kultura

  6:00
LOS ANGELES - Nový „vedlejší“ snímek ságy Star Wars, film věnovaný pašeráku Hanu Solovi, zažil velmi nešťastný první víkend v kinech. Hůře už na tom byla jednom druhá epizoda hlavní linie, snímek Klony útočí (2002). Spolu s vlažnými recenzemi je tak ze Sola mnohem menší hit, než v jaký studio Disney doufalo.

Snímek Solo: A Star Wars story vypráví příběh mládí Hana Sola (Alden Ehrenreich). foto: Starwars.com

Snímek Solo: Star Wars Story vydělal za první víkend v kinech „pouhých“ 83,3 milionů dolarů (dalších 65 pak utržil ve zbytku světa). To je sice částka, za kterou by byla řada jiných filmů šťastná, ale v předaleké galaxii jsou zvyklí na jiný standard. Hůře na tom byl už jen druhý díl ságy, snímek Klony útočí, který za první víkend dosáhl jen na něco málo přes 80 milionů dolarů.

Pašerák za všechny prachy. Solo je nejdražším dílem ságy Star Wars

Situaci nepomohlo ani to, že byl Solo historicky nejdražším filmem ságy Star Wars. Díky výměně režisérů a velkému množství přetáček se rozpočet filmu vyhoupl na 250 milionů dolarů.

Záhadnou Qi'ru, femme fatale Hana Sola (Alden Ehrenreich) si v novém filmu...
Postavu Landa Calrissiana si ve filmu Solo: A Star Wars story zahrál Donald...

„Pochopitelně jsme doufali, že to bude lepší,“ přiznal magazínu Time Dave Hollis, vedoucí distribuce studia Disney. Důvodem komerčního neúspěchu by mohlo být i přesycení značkou. Poslední díl ságy, epizoda Poslední z Jediů, se ještě nedávno promítala v kinech. Recenze pak Sola sice nekritizují, ale rozhodně ho neoznačují za něco, co je potřeba za každou cenu vidět.

Na základě tržeb během prvního víkendu v kinech lze soudit, že Solo bude mít velký problém v celkových číslech překročit částku 500 milionů dolarů. Vedlejší příběh přibližující mládí jedné z nejpopulárnějších postav celého univerza má nakročeno k tomu, že bude nejméně výdělečným dílem z celé ságy.

Další film série, devátá epizoda hlavní linie, dorazí do kin v prosinci 2019. Star Wars tak mají dost času si vydechnout a načerpat nové síly. Snímek má režírovat J.J. Abrams, který v roce 2015 natočil dosud nejúspěšnější film ságy Síla se probouzí. Sedmá epizoda Hvězdných válek utržila v kinech více než 2 miliardy dolarů.