Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Černá ovce Hvězdných válek? Nejdražší film ságy Solo diváky nezaujal

Kultura

  17:00
LOS ANGELES - Snímek Solo: Star Wars Story si vede druhý týden v kinech ještě hůře. Neúspěch poukazuje na divácký nezájem. Společnost LucasFilms ale má se Star Wars velké plány a rozjíždí nové projekty. Otázkou zůstává, jestli některé z nich nebudou teď smeteny ze stolu.

Snímek Solo: A Star Wars story vypráví příběh mládí Hana Sola (Alden Ehrenreich). foto: Starwars.com

V amerických kinech se Solo propadl z týdne na týden o 77 %. Druhý týden si tak odnesl pouhých 29,2 milionů dolarů. Horší druhý týden měl v rodině Star Wars už jen snímek Návrat Jedie (1983). Na základě tržeb během prvních dvou víkendů v kinech lze soudit, že Solo bude mít velký problém v celkových číslech překročit částku 500 milionů dolarů. Vedlejší příběh přibližující mládí jedné z nejpopulárnějších postav celého univerza má nakročeno k tomu, že bude nejméně výdělečným dílem z celé ságy.

Scéna ze snímku Solo: A Star Wars story.
Postavu Landa Calrissiana si ve filmu Solo: A Star Wars story zahrál Donald...

Celé situaci nepomohlo ani to, že byl Solo historicky nejdražším filmem z rodiny Star Wars. Díky výměně režisérů a velkému množství přetáček se rozpočet filmu vyhoupl na 250 milionů dolarů.

Záhada mizejícího meče. Filmařská chyba v posledních Star Wars ‚pobavila‘ fanoušky

Nízké tržby odrážejí nezájem publika a určitou „vyčerpanost“ celé ságy, která nyní chrlí filmy průměrnou rychlostí jednoho snímku za tři čtvrtě roku. Solo šel do kin vlastně jen chvíli poté, kdy z nich zmizela epizoda Poslední z Jediů. Fanoušci už jsou vyčerpaní, což rozhodně není dobrá zpráva pro Disney a LucasFilms, kteří mají naplánováno řadu dalších projektů ze světa Star Wars.

Star Wars kam oko dohlédne

Plánuje se devátá epizoda z hlavní příběhové linky (zatím bezejmenná, režie se zhostil J. J. Abrams). Kromě toho si společnost LucasFilms objednala další filmovou trilogii u režiséra Ryana Johnsona, která má zamířit pryč od Skywalkerovské ságy. Zatím ale není ani jasné, kdy se nová trilogie začne připravovat.

O jeden film ze z daleké, předaleké galaxie se mají postarat i David Benioff a Daniel Brett Weisz, tvůrci populárního seriálu Hra o trůny. Tuto spolupráci spolešnost LucasFilms oznámila v únoru. V březnu zase přišlo oficiální oznámení o tom, že se připravuje hraný seriál pod taktovkou Jona Favreaua (Iron Man, Kniha džunglí).

Další dva plánované filmy mají jít ve šlépějích Sola - zatím více nepřiblížené snímky o Obi-Wanu Kenobim a lovci odměn Boba Fettovi (o tom se zatím jen spekuluje). Jak ale s těmito všemi velkolepými plány zamíchá divácký nezájem o Sola, to se teprve ukáže. Jedno je ale jisté - sága by si zasloužila pořádnou pauzu, aby znovu načerpala ztracené síly.