Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pašerák za všechny prachy. Solo je nejdražším dílem ságy Star Wars

Kultura

  16:00
Daleká, předaleká galaxie/Los Angeles - Snímek Solo: Star Wars Story je rozpočtem nejdražším snímkem z celé Ságy Star Wars. Překonal i díl Síla se probouzí (2015) zasazený do hlavní příběhové linie. Můžou za to nejspíše přetáčky a výměna režisérů. Magazín Variety navíc přišel s informací o tom, proč byli původní režiséři snímku vyhozeni a nahrazeni Ronem Howardem.

Alden Ehrenreich jako Han Solo. Snímek Solo: Star Wars Story (2018). Režie: Ron Howard. foto: Disney

Film Solo: Star Wars Story stál celých 250 milionů dolarů. Překonal tak do té doby nejdražší díl série, sedmou epizodu s podtitulem Síla se probouzí, která stála „jen“ 245 milionů dolarů. Důvod může být prostý - čtyři měsíce po zahájení natáčení byli z filmu Solo vyhozeni režiséři Chris Miller a Phil Lord. Společnost Disney na jejich místo dosadila oscarového Rona Howarda. Výměna se ale neobešla bez určitých prodlev a řady přetáček (původně mělo být hotovo již v červenci 2017, nakonec byl film dokončen až koncem letošního dubna).

Filmy ságy Star Wars jsou už tak díky náročným trikům, bohatému hereckému obsazení a početnému štábu velmi drahé na výrobu. Přetáčky a zdržení pak také zapříčinily to, že se film z původního odhadovaného rozpočtu 125 milionů dolarů dostal rovnou na dvojnásobek. Další z linie vedlejších Star Wars snímků, Rogue One (2016), postihly také četná zdržení a přetáčky. I tak se ale filmařům podařilo nastavit cenovku na 200 milionů dolarů.

Snímek Solo: A Star Wars story vypráví příběh mládí Hana Sola (Alden...
Scéna ze snímku Solo: A Star Wars story.

Padák za originální přístup

Chris Miller a Phil Lord byli z filmu vyhozeni kvůli rozporům se společností LucasFilms. Magazín Variety nyní přinesl informaci o tom, že konkrétním důvodem jejich vyhazovu bylo to, že oba režiséři Riskovali a snažili se ze Sola udělat spíše komedii á la Strážci Galaxie. Kvůli komediálnímu zaměření také hodně sázeli na improvizaci a to se LucasFilms nelíbilo.

„Ve svých zažitých představách si Chris s Philem mysleli, že byli najati na vytvoření originálního filmu, který by se nebál rizik a nebyl by jen pro potěchu stávajících fanoušků ságy. Chtěli, aby byl překvapivý, nový a plný emocí. Viděli v Hanově postavě samorosta, nekonvenčního rebela a přesně takový měl být i celý film o něm. Pokaždé, když se rozhodli zariskovat, ale od producentů slyšeli jen rázné ne,“ sdělil Variety anonymní zdroj přímo z natáčení.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...