Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi uvidí, jakých filmů si váží Banderas

Kultura

  16:30
PRAHA - Filmové hity i neorealistické snímky, na jejichž výběru se podílel také Antonio Banderas, nabídne festival španělských filmů La Película. Jeho sedmý ročník se uskuteční od 14. do 19. února v pražském kině Světozor a hned poté v brněnském kině Art.

Přehlídku La Película zahájí film Vetřelci, který natočil španělský režisér Juan Carlos Fresnadillo. foto: Reprofoto

Diváci se mohou těšit zejména na výběr nejlepších španělských filmů natočených v posledních dvou letech. České publikum bude mít příležitost vidět většinu snímků vůbec poprvé.

K nejvýznamnějším dosud potvrzeným titulům patří zahajovací projekce Vetřelců; španělský režisér Juan Carlos Fresnadillo tento horor natočil v hollywoodském stylu s hvězdami Clivem Owenem a Danielem Brühlem. "České publikum tento snímek uvedený na festivalech v Torontu a San Sebastianu uvidí dříve než například návštěvníci kin ve Spojených státech," podotkla Silvie Marková ze společnosti Smart Communications, která festivalu zajišťuje propagaci.

Ambice na Oscara a skvělé ohlasy provázejí rovněž drama s názvem A také déšť (También la lluvia). Na pozadí natáčení filmu o objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem jde především o reflexi postavení indiánského obyvatelstva v současné Latinské Americe. Film se opírá mimo jiné o skvělý herecký výkon Gaela Garcíi Bernala.

K vidění bude i čtveřice cenných snímků venezuelské provenience a také celosvětově vyhledávaná kolekce španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Jde o Smrt cyklisty režiséra Juana Antonio Bardema z roku 1956, Bunuelovu Viridianu, debut Carlose Saury Páskové a další tituly. "Na jejich výběru se podílel například Antonio Banderas, pro nějž jsou tyto snímky klenoty španělské kinematografie 50. a 60. let vytvářející věrný obraz nejtěžšího období frankistické diktatury," dodala Marková.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ až 35.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat