Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká kina nabídnou trip s Chemical Brothers

Kultura

  11:20
Tuzemská kina počátkem března premiérově uvedou koncertní film britské elektronické kapely Chemical Brothers s názvem Don't Think.

Vystoupení Chemical Brothers v České republice v létě 2007 foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Don't Think (Nemysli) je vůbec první projekt, který zachytil celé živé vystoupení Chemical Brothers ve filmové podobě. Jde o koncert na "japonském Glastonbury" - Fujirock Festivalu, kde byli Chemical Brothers 31. července 2011 hlavními hvězdami. Adam Smith, režisér a dlouholetý spolupracovník těchto legend nejen ostrovní elektronické hudby, snímek komentoval slovy: "Film je zkrátka jeden velký psychedelický trip vyvolaný živou show Chemical Brothers".

Podle Radky Ondráčkové z distribuční společnosti Aerofilms se nejedná o klasický koncertní záznam. Nadstandardní podle ní bude nejen vizuální stránka snímku, ale i jeho zvuk. "Režisér rozmístil na pódium i do davu dvacet kamer, film nahrál ve špičkovém zvuku 7:1 Dolby Surround a nebál se zakomponovat vizuální výlety mimo časoprostor koncertu," vysvětluje Ondráčková.

Chemical Brothers

Anglické duo vzniklo v roce 1992 původně pod názvem The Dust Brothers. Od té doby vydalo již sedm studiových desek. Několikrát získali ocenění Grammy a Brit Awards. Track Don't Think doprovázel oscarový film Černá labuť. S režisérem Adamem Smithem spolupracují už 18 let, od počátků kapely. Je například autorem scénické show, která doprovázela koncerty k jejich poslednímu albu Further. Loni mohli jeho obří světelné postavy či záběry na pomalované obličeje klaunů zhlédnout například i návštěvníci Open Air Festivalu v Panenském týnci, kde byli Chemical Brothers hlavními hvězdami.

Světovou premiéru si film odbyl teprve 1. února, a to v 500 kinech dvaceti zemí. Do české a slovenské časově omezené distribuce se tak film dostane s měsíčním zpožděním. Don't Think kina uvedou od 1. března do 30. dubna. Mezi prvními potvrdilo termíny projekcí například pražské kino Bio Oko, které Don't Think uvede 2. března.

Autor: